TOGG fiyat listesi – Güncel ve Kampanyalı Fiyatlar 2022

TOGG fiyat listesi - Güncel ve Kampanyalı Fiyatlar 2022 1

Yerli otomobil TOGG fiyat listesi nedir diye merak edenler için işte detaylar…

Türkiye’nin otomobili, Türkiye’nin yerli otomobili TOGG, ilk tanıtımı yapıldığı 2019 Aralık ayında tüm Türkiye’de büyük bir sempati ve destek ile karşılanmıştı.

Daha sonra araya giren korona virüs pandemisi nedeniye proje ertelenecek, duracak diye düşünenler olsada öyle olmadı ve 2020 temmuz ayında TOGG’un fabrika töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bursa’nın Gemlik ilçesinde atıldı.

Daha sonra ise yerli otomobilin CEO’su olan Gürcan Karakaş yerli otomobilin marka adının ilk günden beri geçici olarak konulan TOGG olarak tescil edildiğini açıkladı.

Yani 2020 Ağustos ayında yerli otomobilin resmi olarak marka adı; Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltması olan TOGG olarak tescillendi.

TOGG fiyat listesi - Güncel ve Kampanyalı Fiyatlar 2022 2
Yerli otomobil TOGG

Yerli otomobil TOGG Fiyat listesi

Yerli otomobil TOGG fiyat listesi ise halk arasında en çok tartışılan konuların başında geliyor. Yerli otomobil ilk duyurulduğunda da, fabrika kurulduğunda da, günümüzde de TOGG fiyat listesi tartışılmaya devam ediyor.

TOGG modelleri

TOGG SUV

İlk üretilen TOGG modeli olarak karşımıza çıkıyor.

TOGG Sedan

2. olarak üretilen TOGG modeli olarak karşımıza TOGG Sedan çıkıyor.

TOGG Hatchback 

3. olarak üretilecek TOGG modeli olarak hatchback olarak bilinen kısa kasa otomobil belirlendi.

TOGG MPV

4. olarak üretilmesi plananan uzun kasa, wagon/vagon olarak bilinen model üretilecek.

TOGG Suv fiyat listesi

TOGG tarafından açıklanacak suv modelinin fiyat listesi açıklandığında burada yer alacak. Henüz resmi bir açıklama bulunmuyor, bekleniyor. TOGG suv fiyatı belirlenirken devletin ÖTV gibi vergi alması haricinde elektrikli araçların en pahalı parçasının başında gelen pillerin yani bataryalarının maliyet rolü çok büyük.

Elektrikli otomobiller henüz çok yaygın olmadığı için üretim aşamaları şuan için maliyetli. Bu maliyetin en başında ise bataryalar yani piller geliyor. Özellikle ABD, Çin, Polonya gibi ülkeler atarya üretimi konusunda söz sahibi olmak adına önemli adımlar atıyor ve otomobillerin, arabaların pillerini üreten ülke olmak için yarışıyor.

Türkiye’de de henüz tam olarak duyurulmasa da, yerli otomobilin bataryasını temin edeceği pil fabrikasının kurulması için çalışmalar devam ediyor. Yerli otomobil dışında ASPİLSAN tarafından Türkiye’de kurulmaya başlanan pil/batarya üretme fabrikasında çalışmalar devam ediyor. ASPİLSAN batarya pil fabrikası tamamlandığında savunma sanayinden yerli otomobile kadar bir çok konuda pil üretimi yapılması hedefleniyor.

TOGG Sedan fiyat listesi

TOGG tarafından açıklanacak sedan modelinin fiyat listesi açıklandığında burada yer alacak. Henüz resmi bir açıklama bulunmuyor, bekleniyor. TOGG sedan fiyat listesi açıklanmasa da TOGG suv modelinden bi tık daha ucuz olması bekleniyor.

TOGG Hatchback fiyat listesi

TOGG tarafından açıklanacak hatchback modelinin fiyat listesi açıklandığında burada yer alacak. Henüz resmi bir açıklama bulunmuyor, bekleniyor. TOGG Hatchback fiyat listesi yayınlandığında da SUV ve SEDAN modellerine yakın bir fiyat göreceğimizi düşünebiliriz.

TOGG MPV fiyat listesi

TOGG tarafından açıklanacak wagon, MPV modelinin fiyat listesi açıklandığında burada yer alacak. Henüz resmi bir açıklama bulunmuyor, bekleniyor. TOGG MPV vagon modelinde de diğer modellere yakın fiyatlardan söz edebiliriz.

TOGG fiyat listesi açıklandığında haberimizi güncelleyeceğiz. Takipte kalınız.

TOGG ÖTV Var mı?

Yerli otomobil TOGG markasında bilindiği üzere Özel Tüketim Vergisi olarak bilinen ÖTV olup olmadığı, yerli otomobilden ÖTV alınıp alınmayacağı merak konusu. Daha önceleri yapılan açıklamalarda yerli otomobilin ÖTV’den muaf tutulacağı yada düşük ÖTV’li olacağı haberleri yayılmıştı.

TOGG ÖTV konusunda ise resmi açıklama henüz olmasa bile, yerli otomobilin piyasada tutunabilmesi, daha fazla talep görmesi ve daha çok insana ulaşabilmesi adına ÖTV’nin ilk başlarda alınmayacağını yada alınsa bile günümüzdeki kadar yüksek olmayacağını düşünebiliriz.

Ancak bu indirimin sürekli olmayacağını, diğer markaların önünü kesmemek onları ülkeden kaçırmamak adına ÖTV indiriminin sınırlı bir tarihle açıklanacağını düşünebiliriz.

One thought on “TOGG fiyat listesi – Güncel ve Kampanyalı Fiyatlar 2022

  1. Bu haberi yazan ve yayınlayan kişiler gerçekten haberci o mi düşüyor mı düşünüyorlar. Gereksiz ve kaynak eklemişim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles