1. Anasayfa
 2. Otomobil

Güneş yanığı giderme 2024 Boyasız nasıl yapılır?

Güneş yanığı giderme 2024 Boyasız nasıl yapılır?
gunes-yanigi-giderme

Boyasız güneş yanığı gidermek gerçekten de mümkündür. Peki araç güneş yanığı giderme işlemi nasıl yapılır? işte detaylar…

Bir otomobilin ojinal boyalı olup olmadığını anlamak bazen çok kolay olabiliyor. Özellikle aşağıda ki resim de yer alan bir otomobil gibi araç gördüğünüzde o otomobilin boyasının fabrikasyon olduğunu hemen anlarsınız, çünkü boyanın üstünde ki vernik yanmış ve altta ki boya görünmektedir.

Arabalarda otomobillerde güneş yanığı nedir?

Güneş yanığı giderme işlemine başlamadan önce halk arasında güneş yanığı, boya yanığı, vernik yanığı gibi isimlerle anılan durumu kısaca açıklamak gerekir.

Otomobillerde, arabalarda güneş yanığı: aracın orijinal boyasının üzerinde yer alan verniğin korumasız olarak güneş alan bir alan da uzun süre beklemesi sonucu verniği yanarak şeffaflığını kaybetmesi, boyaya tutunamadığı için koruma özelliğini kaybetmesi ve boya üzerinden ayılması durumudur.

Güneş yanığı giderme arabalarda boya yanığı olarak da bilinse de işin özü boyanın değil boyanın üzerinde yer alan ve boyayı koruyan aynı zaman da arabanın parlamasını da sağlayan verniğin yanmasıdır.

İlk aşamada araba, otomobil v.s. güneşte çok uzun süre yüksek ısıya güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalırsa vernik yavaş yavaş aşınmaya başlar ve ilk olarak vernik yanığı oluşur. Yukarıda yer alan görsel de ki otomobil de olduğu gibi.

Eğer arabaya müdahale edilmezse ve araba, otomobil güneş altında aynı şekilde yüksek güneş ışınlarına direkt olarak kalmaya devam ederse tüm vernik yavaş yavaş yok olmaya devam edecektir, devamında ise bu kez vernik olmayan bölümde ki boya da yanmaya, erimeye başlayacaktır. Bu durum en kötü durumdur ve boya yanığı olan yerlerin boyasiz verniksiz güneş yanığı giderme işlemi yapılması imkansız. Bu durumlarda boya yaptırmak kaçınılmazdır.

Boyasız güneş yanığı giderme fiyatları çok uygun olduğu için arabanın boyatılması çok daha masraflı olacaktır. Bu nedenle vernik yanığı olan arabanın boya yanığına da maruz kalmaması için kalan vernik ve boyanın çeşitli boya koruyucu, cila ve seramik kaplama gibi ürünler ile korunması gerekmektedir.

Güneş yanığı giderme 2024 Boyasız nasıl yapılır? 1
Boyasız-güneş-yanığı-giderme. Aracın üstünde gördüğünüz kalıntı vernik. Geri kalan büyük kısım ise sadece orijinal boya. Yani boya değil vernik yanmış.

Güneş yanığı giderme boyasız nasıl yapılır?

Evet, boyasız güneş yanığı giderme işlemi biraz zahmetli olsa da gerçek bir uygulamadır ve oto güneş yanığı giderme işlemleri aşağıda anlattığımız şekilde yapılmaktadır. Sizde bir otomobil bayisi, boyahanesi, oto kuaförü yada tamirhanesine ihtiyaç duymadan kendiniz tek başınıza araba güneş yanığı giderme işlemi yapabilirsiniz.

Boyasız güneş yanığı giderme malzemeleri

Araç güneş yanığı giderme işlemine başlamadan önce boyasız güneş yanığı giderme fiyatlarını, kullanılacak malzemeleri ve maliyeti hesaplamak gerekir.

Araç güneş yanığı giderme malzemeleri

 1. Vernik sökücü (Şart)
 2. Demir tozu sökücü (İsteğe bağlı)
 3. Pasta / Cila (İsteğe bağlı)
 4. Seramik kaplama (İsteğe bağlı)
 5. Cila / Boya koruyucu (İsteğe bağlı)
 6. Plastik spatula (Verniği kazımak için)
 7. Beyaz kağıt bant (Hışır örtüyü kapatmak için)
 8. Naylon hışır örtü (Vernik sökücü içinden çıkabilir bazıları veriyor)
 9. Maske (Vernik sökücü kullanırken mutlaka maske takın)
 10. Su zımparası (Vernik sökücü işlemi sonrası eski boya ile yeni sökülen vernik altında ki boya arasında ton farkını gidermek için)
Vernik sökücü

Güneş yanığı giderme işlemini boyasız halletmek istiyorsak vernik sökücü almamız şart. Ana malzeme zaten bu. Herhangi bir internet sitesinden; hepsiburada, trendyol gibi yerlerden vernik sökücü olarak arayın ve en ucuzlarından bir tane alın. Kesinlikle pahalı daha iyi olur diye en pahalısından almayın, hepsi aynı görevi görüyor hemen hemen hepsinin kimyası aynı.

Vernik sökücü ortalama fiyatı: 200 TL

Demir tozu sökücü

Demiz tozu sökücü vernik işleminden sonra arabanın rengibi parlatmak için kullanacağımız pasta, cila, seramik kaplamasına hazırlık için gereklidir. Bu olmadan da olur ancak yüzeyde sizin göremeyeceğiniz pütürtüler, pürüzler olacağından özellikle seramik kaplama tam olarak araca tutunmaz.

Demir tozu sökücü ortalama fiyatı: 200 TL

Pasta / Cila

Pasta ve cila aslında ayrı ürünlerdir ancak ülkemizde pasta cila olarak bir anılır ve bu nedenle pasta cila ürünlerinin çoğunun içinde hem pasta hem de cila vardır. Siz ister sadece bir pasta alın, ayrıca bir cila alın. İsterseniz pasta cila alın.

Pasta / Cila ortalama fiyatı: 120 TL

Seramik kaplama

Seramik kaplama bu iş için en can alıcı noktalardan biridir. İsteğe bağlıdır ancak kullanmanız tavsiye edilir. Seramik kaplama gerçek bir koruyucu tabaka oluşturur ve güneş yanığı giderme işleminden sonra geriye kalan boya ve verniğin üstünde vernik gibi bir katman oluşturur buda otonun aracın güneşten, pislikten, tozdan korunmasını sağlar. Ayrıca araca parlaklık verir.

Seramik kaplama ortalama fiyatı: 500 TL

(300 liraya da var 2000 TL’ye de artık size kalmış)

Cila / Boya koruyucu

Eğer pasta cila adımında sadece pasta aldıysanız bu adım da cila yada boya koruyucu alarak en sonra seramik kaplama üstüne cila atarsanız aracın kaportası için üstün koruma sağlanmış olur. Cila ve boya koruyucu kısa süreli kir, pislik ve güneş etkisinden korur ve parlaklık sağlar.

Cila / Boya koruyucu ortalama fiyatı: 100 TL

Diğer ürünler 40/70/100 TL arası nalbur, boyacı gibi yerlerden temin edilebilir (su zımparası, hışır örtü, kağıt bant, plastik spatula)

Boyasız güneş yanığı giderme fiyatları

Gördüğünüz gibi düz bir hesapla araç güneş yanığı giderme fiyatları ortalama olarak 1000 TL tuttu. Bu tutar boyasız güneş yanığı giderme fiyatı olarak ortalama kabul edilebilir ancak cila, seramik kaplama, pasta, demir tozu gibi uygulamalar isteğe bağlıdır. Eğer siz sadece vernik yanığı gitsin diyorsanız 200/300 TL’ye bu işlemi halledebilirsiniz.

Boyasız güneş yanığı giderme işlemleri

Vernik sökücü sağlığa zararlıdır. Kullanırken gözlük ve maske takın. Gözünüze yada ağzınıza, burnunuza gelirse hemen bol suyla yıkayın.

 1. Vernik sökme işlemini bölge bölge yapın. Örneğin sadece kaportayı yapın. Kaportanın tüm kenarlarına beyaz kağıt bant yapıştırın.
 2. Daha sonra tam o bölgeyi kapatacak bir ince şeffaf poşet, boya poşeti, hışır örtü, naylon örtü gibi bir şey ayarlayın.
 3. Vernik sökücü sprey şeklinde ise her bölgeye bol bol sıkın ve hemen sıvı akmadan üstünü poşetle kapatın. Hava almadığından emin olun.
 4. Hava almadığından emin olduktan sonra ortalama 30 dakika 60 dakika arası bekleyin
 5. Naylon şeffaf olduğu için işlemin olup olmadığına bakabilirsiniz. Eğer sıktığınız yerler de bir kabarma varsa işlem başarılıdır.
 6. Vernikte kabarma varsa yapıştırdığınız hışır naylonu ve bantları söküp atın.
 7. Plastik spatula ile vernik sökücü sıktığınız yerlerde çıkan vernikleri kazıyın. Plastik spatula sert değilse boyaya zarar vermez ancak kazma işlemini yumuşak yapın.
 8. Eğer eski boya ve yeni söktüğünüz boya arasında ton farkı varsa sulu zımpara ile su dökerek çok hafif, bir kaç kez sürtün ve ton farkını giderin. Dikkat! Zımparayı sert sürterseniz ve bir kaç kez den fazla sürterseniz boyayı komple silersiniz.
 9. Vernik sökme işlemi bitince kuru bir bezle bölgeyi güzelce temizleyin ve kurutun.
 10. Vernik sökme işlemi tam anlamıyla bitti, şimdi demir tozu sıkın ve vernik söktüğünüz yere bir bezle yayın. Ortalama 5 dk bekleyin.
 11. 5 dk sonunda arabayı yıkayın demir tozunu tamamen araçtan giderin.
 12. Demir tozu işleminden sonra arabaya pasta yada pasta cila yapın. Bir sünger yada bezle elinizle de pasta cila yapabilirsiniz. Bu biraz uzun sürecektir ancak işe yaramaktadır.
 13. Pasta işlemi bitince arabaya seramik kaplama uygulayın. Uygulanışı aldığınız seramik kaplama üzerinde yazmaktadır. Tozsuz bir ortamda yapmanız gerekmektedir. Seramik kaplamanın kürleşmesi yani boya üstünde katman oluşturması için 1 gün beklemeniz gerekir.
 14. Seramik kaplama işlemi de bittiğine göre en son otomobil üstüne boya koruma yada cila uygulayın. Bu kısa bir işlemdir ve 5 dakika da kurumaktadır.

Önemli Not: vernik sökücü kullandıktan sonra ilk başta ki mevcut vernik yanığı sonrası görünen boya ile yeni sökülen boya arasında zamandan ve aşınmadan ton farkı olabilir. Bu durumda da çok çok ince bir su zımparası ile (2000 binlik civarı) ton farkı zımpara yaparak giderilir. Ancak çok dikkat edilmelidir, bir iki kez den fazla zımparayı sürtmemek ve bastırmamak gereklidir, aksi halde boya da aşınır.

Güneş yanığı giderme sonucu gerçek örnek

Güneş yanığı giderme 2024 Boyasız nasıl yapılır? 2
Güneş yanığı giderme boyasız işlemden öncesi

 

Güneş yanığı giderme 2024 Boyasız nasıl yapılır? 3
Güneş yanığı giderme işlemi sonrası. (Seramik kaplama ve cila/boya koruma henüz yapılmamış)

 

Güneş yanığı giderme 2024 Boyasız nasıl yapılır? 4
Oto güneş yanığı giderme
Güneş yanığı giderme 2024 Boyasız nasıl yapılır? 5
Araba güneş yanığı giderme işlem sonucu

Sonuç üstteki gibidir. Boyasız vernik yanığı giderme işlemi evet gerçekten yapılabilir ve boya yaptırmaya göre çok çok ucuzdur. Yukarıda gördüğünüz araç 2022 Nisan ayı itibari ile 10 bin Türk lirasına boyanmaktadır. Ancak boyasız güneş yanığı giderme fiyatlarında da bahsettiğimiz gibi bize maliyeti ortalama 500 lira civarında oldu.

Burada dikkat etmeniz gereken hususlar şunlar:

Vernik sökücü sonrası oluşan ton farkını ince su zımparası ile alırken çok kısa uygulamak

Vernik sökücüyü aracın verniğinin sökülmesini istemediğimiz yerlere ulaşmasını engellemek

Ve bu işlemin uzun bir işlem olduğunu bilmek gerekir.

Araba yağı ne zaman değiştirilir? 2024

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir