1. Anasayfa
 2. Otomobil

Araba yağı ne zaman değiştirilir? 2024

Araba yağı ne zaman değiştirilir? 2024
Araba yağı ne zaman değiştirilir?

Yağ değişimi, araç sahibi olmanın birçok küçük zorluklarından sadece biridir, ancak arabanızı iyi durumda tutmak için çok önemlidir. Tabii ki yağınızı zamanında ve uygun ürünlerle değiştirmezseniz aracınızın garantisi geçersiz olabilir .

Bununla birlikte, otomobil uzmanları artık her üç ayda bir – veya her 3.000 mil’de (4.828 kilometre) olan standart yağ değişim aralığının eski bir haber olduğunu ve çoğu otomobilin yağın değiştirilmesi gerekmeden önce biraz daha uzağa gidebileceğini söylüyor.

Yağınızı gereğinden fazla sık değiştiriyorsanız, arabanıza bir faydası olmaz ancak ona da zarar vermez, sadece; para, zaman ve kaynakları boşa harcarsınız .

Hâlâ kullanılabilir durumda olan yağın atılmasının çevre üzerinde bir yük oluşturduğunu da unutmayın.

Size ve aracınıza özel faktörlere bağlı olarak yağ değişimi için dört ana “önerilen” aralık vardır :

 • Her 1.000 mil (1.609 kilometre) veya altı ayda bir
 • Her 3.000 mil’de bir (4.828 kilometre)
 • Her 5.000 ila 7.500 mil (8.046 ila 12.070 kilometre)
 • Her 10.000 ila 15.000 mil veya altı ayda bir (16.093 ila 24.140 kilometre)

Her biri için koşullara bir göz atalım.

Araba yağı ne zaman değiştirilir?

Her 1000 Milde Bir Değiştirin

İlk olarak, eğer bazı uzmanlar 3.000 milin çok sık olduğunu söylüyorsa, aynı uzmanlar neden her 1.000 millik aralıklarla tavsiye etsinler?

Her şey sürüş alışkanlıklarınıza bağlıdır .

Sürüş rutininiz çoğunlukla 10 mil (16 kilometre) veya daha kısa yolculuklardan oluşuyorsa, iki nedenden dolayı yağınızı her 3.000 milden daha sık değiştirmeyi düşünmelisiniz:

 1. Yüksek, sabit hızlarda (otoyolda yaptığınız gibi) uzun yolculuklar yapmıyorsanız, motorunuz sistemde biriken yoğuşmayı kaynatacak kadar ısınmıyor demektir. Bu, yağın daha hızlı parçalanmasına neden olabilir.
 2. Arabanızın motorundaki aşınma ve yıpranmanın çoğu, arabanızı çalıştırırken meydana gelir ve çok uzağa gitmiyorsanız, sürüşünüzün çoğu motorunuzu çok zorlayan türdendir. Daha sık yağ değişimi, hasarı en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Kısacası, arabanızı seyrek olarak kullanıyorsanız – önerilen servis aralığınızın kilometresinden çok daha az olduğu gibi – yağ zamanla bozulduğundan, yağınızı yine de yılda iki kez değiştirmelisiniz.

Motor Yağını Daha Sık Değiştirin

Bazı otomobil uzmanları , 3.000 millik aralığın gerçekten yağ değiştiren mağazaların yararına olduğunu öne sürüyorlar, çünkü ne kadar sık ​​gelirseniz o kadar çok para kazanıyorlar. Yine de, her 3.000 kilometrede bir yağ değişimi öneren eski model bir arabanız varsa, muhtemelen buna bağlı kalsanız daha iyi olur.

Scientific American , bu mesafelerin çoğu araç sahibinin el kitabında önerilenler olduğu gerçeğine dayanarak, özellikle her 5.000 ila 7.500 mil’de (8,046 ila 12.070 kilometre) daha uzun aralıklar için durumu ortaya koymaktadır. 5.000 ila 7.500 mil aralığı giderek yaygınlaşıyor, ancak bazı üreticiler sürüş tarzınızı ve alışkanlıklarınızı da dikkate almanızı tavsiye ediyor.

Örneğin, arabanız oldukça yeniyse ve genellikle 20 dakika veya daha fazla sürüyorsanız ve oldukça sabit hızlara ulaşıyorsanız (tüm sürüş boyunca dur-kalk trafiğinin aksine), yağ değişimleriniz arasındaki süreyi uzatmak için en iyi adaysınız. Ancak, arabanız daha eskiyse, üreticinin tavsiye ettiği bakım programına bağlı kalmak en iyisidir .

Her 10.000 Milde Bir Değiştirin

Aracınızın üreticisi sentetik yağ önerirse veya geçiş yapmaya karar verirseniz, yağ değişimleri arasında 10.000 mil veya daha fazla gidebilirsiniz. Sentetik yağ, normal yağdan çok daha pahalı olmasına rağmen, daha fazla faydası vardır. Normal yağdan daha iyi performans gösterir (aşağıdaki kenar çubuğuna bakın) ve çevre için daha iyidir.

Yükseltmenin buna değip değmeyeceği konusunda görüş farklı . Bazı uzmanlar çoğu durumda bunu yapmayı önerse de, Tüketici Raporları 2017’de genel olarak arabanızın ihtiyacı yoksa sentetiklere geçmemeniz gerektiğini söyledi. Sık sık ağır yük çekiyorsanız, sentetik yağ aracınızın motorundaki ekstra yükü hafifletmeye yardımcı olabilir. Çamur sorunlarına eğilimli olduğu bilinen bir modeliniz varsa (yani, motorunuz bozulmuş yağ kalıntısıyla tıkandığında), sentetik yağ bu sorunları hafifletmeye ve motorunuzun ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.

Ayda en az bir kez yağınızı kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin.
Araba yağı ne zaman değiştirilir? 2024 1
Araba yağı ne zaman değiştirilir?

Yağ Göstergesini Kullanın (Varsa)

Yağ değişimleri arasında kat ettiğiniz milleri takip etmek en iyisidir, ancak daha yeni model arabalar, yağ ömrü izleme sistemi adı verilen sistemin bir parçası olarak mağazaya gitme zamanının geldiğini gösteren bir çizgi göstergesi ile bunu kolaylaştırır . Bu sistemler kilometrenizi takip eder ve ayrıca aracınızın ne zaman yağ değişimine ihtiyacı olduğunu belirlemek için aracınızın bilgisayarı tarafından analiz edilen sürüş verilerinizden yararlanır. Işık yandığında, yağı mümkün olan en kısa sürede değiştirmek en iyisidir, ancak bu mutlaka acil değildir.

Arabanızda yağ ömrü izleme sistemi varsa, bu ışığın yağ basıncı ışığınızdan farklı olduğunu unutmayın; düşük seviye, arızalı bir yağ pompası, bir sızıntı nedeniyle arabanızın yağı düzgün akmıyorsa, gösterge panelinde yanar. sistem veya başka bir sorun. İki gösterge lambası arasındaki farkı öğrenin, çünkü yağ basıncı lambası yanarsa, motora zarar vermemek için mümkün olan en kısa sürede sürüşü durdurmanız gerekir.

SONUÇ OLARAK ARABA YAĞI NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMELİ?

Aracınızın yağ sızdırmadığından veya yağ yakmadığından emin olmak için ayda en az bir kez yağınızı kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin.

Seviye düşükse, yağ ekleyin.

Amerika Otomobil Birliği (AAA), rengin yağ ömrünün tek göstergesi olmadığı konusunda uyarsa da, iyi yağ açık kahverengi-siyah bir renk olmalıdır .

Yağ bulanık veya opaksa, değişim zamanı gelmiş olabilir ve süt rengiyse motorunuzda soğutma sıvısı sızdırıyor olabilir.

Arabanızda yukarıda bahsedilen yağ izleme sistemlerinden biri varsa, yağı kontrol etmek için bir yağ çubuğunuz olmayabilir.

Hala kafanızda bir şeyler oluşmadıysa en doğru olanı yapın, yağınızı ne sıklıkta değiştireceğinizi veya yağ değişimleri arasında nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, kullanıcı el kitabınıza bakın. 

Bu alışkanlıklar, motorunuzun uzun ömürlü olmasını sağlamaya yardımcı en iyi kaynaktır…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (19)

 1. 21/03/2022

  Ben erkenden değiştiriyorum arabanın yağını normal zamanının değişmem lazımmış teşekkürler yazı için

 2. 20/03/2022

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş tebrikler

 3. 20/03/2022

  Kesinlikle doğru

 4. Araba yağının değişim zamanı ve yağın rengi ile ilgili bilgilendirme güzel olmuş teşekkürler

 5. 19/03/2022

  Araba yağını değiştirmenin önemini anladım teşekkürler

 6. Dikkat edilmesi gereken hususlar. Çok önemli

 7. site çok yarıyışlı olmu ş tavsiye ederim bn memnun kaldım çok yardımcı oldu

 8. En güzel kısmı hala ne sıklıklı değiştireceğinizi bilmiyorsanız kafanıza göre takılın

 9. Aracımın yağını 9000 km de bir değiştiriyorum eski model olduğu için.

 10. 17/03/2022

  Açıklama için teşekkürler. Motor yağı ile ilgili bilmediklerimiz anlamışsınız.

 11. Ben üç aydan aya degistiriyoru m çok güzel oluyor

 12. #gayet doğru aciklamala yapılmış

 13. Motor yağı ile ilgili bilmediklerimi öğrendim tesekkurler efendimm 🙂

 14. 16/03/2022

  Araba yağı hakkında bilgiler topladım teşekkürler

 15. Araba yağının değişimi hakkında birçok şey öğrendim adminin

 16. 16/03/2022

  Gayet bilgilendiri bir yazı okumanızı öneririm

 17. Güzel bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize saglik.

 18. Araba yağı değişimi hakkında güzel bilgiler tesekkurler..

 19. 16/03/2022

  Araba yağ değişimi ile alakalı çok güzel bir yazı teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir