1. Anasayfa
  2. Blog

Excel nedir? 2024 Excel ne işe yarar?

Excel nedir? 2024 Excel ne işe yarar?

Herkesin az çok duyduğu Excel nedir? ne işe yarar? kısaca bakalım.

İçerik gizle
2 Excel ne işe yarar?

Excel nedir?

Excel, Microsoft tarafından ilk olarak 1989 yılında oluşturuldu. Microsoft Windows ve Apple Macintosh işletim sistemlerinde kullanılan bir tablolama (spreadsheet) programı.

Program, numaralı satırlardan ve harfli sütunlardan oluşur. Programın altında ‘’sayfa 1, sayfa 2 vb’’ yazılı Excel dosyaları bulunur. Bunlara çalışma sayfası denir ve her çalışma sayfasında 16384 satır, 256 sütun vardır.

Excel ne işe yarar?

Excel ne işe yarar diye soruyorsanız, Excel: Çalışma sayfaları tamamen hücrelerden oluşmaktadır ve bu hücreler istenilen her boyuta getirilebilir. Hücrelerin belirlenen kısımlarında çizelgeler, tablolar, grafikler, aritmetik işlemler, histogramlar oluşturulabilir.

Bunların yanı sıra çizgisel grafikleri, çizelgeleri ve kısıtlı olarak üç boyutlu grafikleri görüntüler. Mühendislik, finansal ve istatistik fonksiyonları bulunmaktadır. Bu nedenle birçok iş alanında kullanılmaktadır.

Çoğu firma işe alacakları kişilerin Excel hakkında bilgiler edinmiş, office programlarıyla da kolaylıkla çalışabiliyor olmalarını ister. Günümüzde teknoloji ilerledikçe bu istek işverenler tarafından artmaya başlamıştır.

Excel nedir? excel ne işe yarar
Excel nedir? excel ne işe yarar

Yeni Başlayanlar için Excel

Excel’e yeni başlıyorsanız, aşina olmanızı önerdiğimiz birkaç temel komut vardır. Bunlar şöyle şeyler:

  • Sıfırdan yeni bir elektronik tablo oluşturmak.
  • Bir elektronik tabloda ekleme, çıkarma, çarpma ve bölme gibi temel hesaplamaları yürütme.
  • Sütun metni ve başlıkları yazma ve biçimlendirme.
  • Excel’in otomatik doldurma özellikleri.
  • Tek sütunlar, satırlar ve elektronik tablolar ekleme veya silme. Aşağıda, birden çok sütun ve satır gibi şeyleri nasıl ekleyeceğimizi ele alacağız.
  • Bir elektronik tabloda ilerledikçe sütun ve satır başlıklarını görünür kılmak, böylece belgede ilerledikçe hangi verileri doldurduğunuzu bilirsiniz.

Excel İpuçları

Excel nedir? 2024 Excel ne işe yarar? 1
EXCEL-HAKKINDA

EXCEL DE 4 İŞLEM YAPMA

Eğer Microsoft Word kullanıyorsanız, Microsoft Excel’in mantığını kolaylıkla kavrayabilirsiniz. Program ne kadar karmaşık görünüyor olsa da aslında çok basit bir sistemle çalışmaktadır. Sanılanın aksine kullanıcıların sayısal zekâya sahip olması gerekmez. Sadece formülleri bilmeniz bile yeterli olacaktır. Örneğin toplama işlemi yapmak istiyorsanız basitçe şu formülü fx yazılı fonksiyon çubuğuna yazmanız yeterli olacaktır;

=TOPLA(A1+B2)

Bu formül size A sütununun 1 satırındaki numara ile B sütununun 2 satırındaki numaraların toplamını verecektir. Toplama işleminin yanı sıra çıkarma(A1-B2) , çarpma (A1*B2), bölme (A1/B2), ortalama alma (ORTALAMA(A1:B2), yüzde hesaplama (A1*0,18 (%18’i)), seçili hücrelerde yazılı numaraların en büyüğünü veya en küçüğünü bulma (MAK ya da MIN(A1:B2), hücreler arasındaki boşluğu sayma(BOŞLUKSAY(A1:B2) gibi birçok işlemi başarıyla yapmaktadır. Bu işlemler oluşturulan tablolarda kullanılır.

Ofis çalışanları, öğretmenler, öğrenciler, memurlar vb. gibi kişiler Excel’den kolaylıkla yararlanabilirler. Ülkemizin birçok yerinde Microsoft Office programlarını öğretmek amacıyla birçok kurs açılmaktadır. Kişiler bu kurslara giderek sertifika alabilir, hatta sertifikalarını iş başvurusu yaparken referans olarak kullanabilirler. Böylece iş başvurusu gerçekleştirildiğında 1-0 önde başlayabilirler.

Microsoft Excel’in son sürümü, Excel 2021. Son sürümü edinebilmek için öncelikle sahip olduğunuz sürümü silmeniz gerekmektedir.

EXCEL’DA BASİT HESAPLAMA YÖNTEMİ VİDEOSU

 

Kaynaklar: yerliteknoloji.net ve https://blog.hubspot.com/marketing/how-to-use-excel-tips

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir