1. Anasayfa
 2. Mobil Oyun

Nusrat oyununu oynayın Çanakkale Savaşını mobilde olsa yaşayın!

Nusrat oyununu oynayın Çanakkale Savaşını mobilde olsa yaşayın!

Devlet destekli Çanakkale Savaşı oyunu “Nusrat” oynanmaya hazır. Metroda, otobüsde zaman öldürmek için koşu oyunları oynayacağımıza bu ve benzeri oyunlarla tarihi öğrenelim, o anlara bi gidip gelelim.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yaptıralan oyun, Çanakkale savaşını konu alıyor. Milli mücadele ruhunun tepe noktası Çanakkale Savaşının kader anlarından biri olan Nusrat mayın gemisin’den adını alan oyun, tarihi gerçeklere dayanarak 3 boyutlu olarak oluşturuldu.

Nusrat oyunu

İşte oyunu geliştiren ekibin oyun hakkında ki açıklamaları:

“Dünya Tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı münasebeti ile, zaferin ruhunu günümüz teknolojisini kullanarak yaşatmak amacı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi olarak ürettiğimiz 3 Boyutlu Mobil Oyun projemizi sizlerle paylaşıyoruz.Deniz ve kara savaşlarını ayrı bölümler olmak üzere sergilediğimiz oyunumuzda, Çanakkale Muharebesi’nin içine girerek savaşın gerçeklerini dijital dünya’da deneyimleyebilecek, muharebe sırasında cephede yaşanan mahşer ortamını bizzat yaşayarak hissedeceksiniz.

Yerli ve yabancı kaynakların ekibimiz tarafından detaylı araştırılması ve analiz edilmesi sonucu kurgusu netleştirilen mobil oyunumuz içerisinde, savaşa dair askeri objeler, savaşın gerçekleştiği Çanakkale koylarına ait 3B harita modellemeleri, metinleri özel olarak seçilmiş ve kayıt edilmiş Anadolu’nun her yöresinden asker sesleri ve bölümlere özel müzikler kullanılmıştır.Oyuncular, tüm bu çalışmaların neticesinde ortaya çıkan Oyun aracılığı ile, Çanakkale Boğazı’ndan, Gelibolu’daki siperlere uzanan ve Conk Bayırı’nda sonlanan mücadeleye katılabilecekler.”

Nusrat oyununu ücretsiz olarak indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

iPhone: https://itunes.apple.com/us/app/nusrat/id990541585?mt=8

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nusratmobiloyun.canakkale

Oyun Hangi Platformları Desteklemektedir ?

Oyun, Andorid, IOS ve Windows phone platformlarından ücretsiz olarak indirilebilecektir.

Mücadeleye Sen de Katıl

Dünya’nın en güçlü donanma ve ordularına karşı kazanılan bu büyük zafer, eşsiz bir fedakarlık, vatan aşkı ile verilen asil bir mücadelenin sonucu kazanılmıştır. Bugün vatan aşkı ile bu ülkeyi daha ileriye götürmek arzusu ile yapılmasına vesile olduğumuz bütün işlerde, O gün bu topraklarda verilen mücadeleyi, daha dün gibi aklımızdan çıkarmıyoruz. Anadolu insanının birlik ve beraberliği ile yazılan bu kahramanlık destanı, aynı gaye ile çarpan yüreklerin omuz omuza verdiği mücadelenin bir eseridir. Tıpkı, ülkemizi savunmak için, yurdun dört bir yanından korkusuz ve hesapsızca Çanakkale’ye giden yiğitler gibi, memleketin neresinde olursan ol, yaptığın tüm işlerde o gün yapılan fedakarlığı hatırla ve mücadeleye sende katıl…

Nusrat

OYUNUN BÖLÜMLERİ

NUSRAT isimli mobil oyunu 6 bölüm olarak tasarlanmıştır.

1. Deniz Muharebeleri
a. Nusrat Mayın Gemisi ile Mayın Döşeme:

Sisli ve yağmurlu 7 Mart 1915 gecesinde, Nusrat mayın gemisi ile, düşman gemilerinin projektörlerine aldırmadan elimizde kalan son 26 mayını Karanlık Liman’da düşman gemilerinin manevra alanlarına başarı ile bırakılması Çanakkale Muharebesi’nin en önemli dönüm noktalarından birisidir. Nusrat’in, mayın dökülecek yeri çok iyi seçmiş olması öylesine büyük bir başarıydı ki, 18 Mart Zaferi’nin başlıca etkenlerinden birini oluşturmuş, Türk topçusuyla birlikte Nusrat’in bu hizmeti pek büyük olmuştur.Oyuncu bu bölümde, Nusrat Mayın gemisinin dümenine geçerek, tıpkı muharebede olduğu gibi, 26 adet mayını gün ağarmadan ve düşman projektör ışıklarına yakalanmadan boğaza döşeme görevini gerçekleştirmeli ve limana geri dönmelidir.

b. 18 Mart Boğaz Harbi:

Sabah başlayan ve gün bitimine kadar devam eden, Menzili ve tahribat gücü düşük Osmanlı topları ile sayıca bizden çok üstün olan ve dünyanın en güçlü deniz donanmalarına karşı verdiğimiz şiddetli bir deniz muharebesinin yaşandığı andır 18 Mart. Saatlerce şiddetli top atışları altında düşman gemilerinin menzilimize girmesini beklediğimiz andır 18 Mart.Oyuncu, tıpkı 18 Mart 1915 tarihinde yaşandığı gibi sahip olduğu farklı menzil, farklı tahribat gücü ve farklı mermi doldurma hızlarına sahip 3 Osmanlı Top Bataryası’nın başına geçerek, Çanakkale Boğazı’nı geçmeye çalışan düşman gemilerine izin vermemelidir.

2. Kara Muharebeleri

Çanakkale Deniz Savaşları’nın, 18 Mart 1915 tarihinde Müttefik donanmasının başarısızlıkla sonuçlanan boğazı geçme harekâtı ve bu sıradaki gemi kayıpları ile sınırlı değildir. Asıl çetin savaş, kara muharebeleri bundan sonra başlamış ve 1916 yılının Ocak ayına kadar devam etmiştir. Düşman tarafından 25 Nisan 1915 gecesi, 6 farklı koydan Gelibolu’ya çıkarma yapılmıştır. Bu koylardan ikisi oyunumuzda bulunmakta ve Osmanlı perspektifinden çıkarmaların hissiyatı gözler önüne serilmektedir.

a. Tekke Koyu Çıkarması:

Oyuncu, Sahip olduğu tüfek, tabanca, süngü ve az sayıda mermisini kullanarak, Filikalar ile Seddülbahir’e çıkarma yapan ve sayıca çok üstün olan düşman kuvvetlerinin Vatan Toprağı’na ayak basmalarına ve ilerlemelerine izin vermemelidir.

b. Kirte:

Oyuncu, Kirte’yi ele geçirmek üzere taarruza başlayan düşman kuvvetlerine öncelikli olarak elindeki tek top ile karşılık vermeli, sonrasında siper muharebesi ile karşı koyarak Kirte’ye ilerlemesine izin vermemelidir. Oyuncu, tüfek, süngü ve az sayıda mermisi ile belirli bir süre siperini savunabilirse, yardımına destek kuvvetleri gelecektir.

c. Arıburnu (Anzac) Koyu Çıkarması:

Oyuncu, Sahip olduğu tüfek, tabanca, süngü, makinalı tüfek, top ve az sayıda mermisini kullanarak, denizden çıkarma yapan düşman kuvvetlerinin Vatan Toprağı’na ayak basmalarına ve ilerlemelerine izin vermemelidir.

d. Conk Bayırı:

Oyuncu, öncelikli olarak düşmanın makine tüfek siperlerine sızarak etkisiz hale getirmelidir. Makineli tüfekleri ele gecirdikten sonra hücuma kalkarak, mermisi, mermisi bittiği anda ise süngüsü ile düşmana saldırıya geçerek etkisiz hale getirmelidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (10)

 1. Anzak yarlarında kaldım geçemiyorum

 2. nedenyuklemiyo

 3. 14/03/2016

  neden yüklemiyor

 4. 09/12/2015

  Benim şehrim bee

 5. Arıburnu çıkarma bölümünde kaldım gecilmiyor yardım lütfen

 6. 19/06/2015

  Nusrat oyunu Bluestack’te çalışmıyor çünkü programa uyumlu değil oyun.

 7. 16/06/2015

  oyun süper ben tabletime yükledim

 8. Bluestack te neden çalışmıyor ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir