1. Anasayfa
  2. Kripto Paralar

CPU madenciliği yapmak karlı mı? 2024 İşte CPU mining yapılabilecek coin listesi

CPU madenciliği yapmak karlı mı? 2024 İşte CPU mining yapılabilecek coin listesi
CPU madenciliği yapmak

İşlemci ile yani CPU ile madencilik yapmak, mining yapmak hala karlı mı? yapılabilir mi? işte detaylar…

Pek çok insan kripto madenciliği hakkında konuşurken şunu tartışırlar: ASIC madenciliği karlılığı, Bitcoin madenciliği makineleri, FPGA madenciliği, karlı bir Ethereum GPU madenciliği teçhizatı inşa etme, Nicehash ile BTC madenciliği, GPU madenciliği altcoinleri vb. Bunların hepsi GPU’lar ve ASIC’ler. Peki ya CPU madenciliği? CPU madenciliği 2023’de hala geçerli mi yoksa geçmişte mi kaldı?

2023’de CPU madenciliği karlılığı nasıl? Bugün gerçekten CPU madenciliği yapabileceğiniz madeni paralar var mı ve bir CPU madenciliği teçhizatı inşa etmeye gerçekten değer mi? Burada, bu yazı tamamen CPU madenciliği ile ilgili.

CPU madenciliği yapılır mı?

İlk günlerde Bitcoin’in yalnızca CPU madenciliği olduğunu biliyor muydunuz? Muhtemelen biliyorsunuz. Şuan komik gibi gelse de ortalama 10 sene önce bir Intel Pentium CPU kullanarak Bitcoin madenciliği yapabilir ve 2010’da 100’den fazla BTC üretebilirdiniz. (Muhtemelen siz o zamanlar bitcoinbilmiyordunuz bile 🙂

Ancak bu artık mümkün değil. Sadece Bitcoin ile değil, hemen hemen her altcoin için işlemci ile madencilik yapmak bu kadar kolay değil.

Başlangıçta CPU kullanılarak çıkarılan popüler madeni paraların çoğu artık CPU madenciliği ile yapılamaz.

Bunun iki ana nedeni vardır.

1. Ağ zorluğundaki artış

2. Karmaşık ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devre) madencilerinin yükselişi

Bu faktörlerin her ikisi de CPU madenciliğini büyük ölçüde madeni paraların büyük çoğunluğunda yaptı

İşlemci ile madencilik hiç mi yapılamaz?

Çok karamsar konuştuk ancak bugün bile hala CPU madenciliğine odaklanan bazı kripto para birimleri var. İşlemci ile madencilik için en popüler kripto para, CPU madeni için en büyük ve en kolay madeni dijital para Monero’dur (XMR, RandomX algoritması ).

Monero madenciliği, AMD Ryzen CPU’larda ve belirli Intel işlemcilerde kârlıdır.

Ama karşılığını veriyor mu ve yatırım getirisini elde edebilecek misiniz?

Madencilik söz konusu olduğunda özellikle ucuz CPU’lar artık karlı değil. Ancak en azından Ryzen CPU işe yarayacaktır, mevcut ağ zorluğunda YG’yi kazanmanız hala bir yıldan fazla sürecektir.

Ayrıca CPU ile madencilik yapabileceğiniz tek para Monero değil.

Diğer birçok karlı CPU madenciliği yapılabilen madeni paralar ve yalnızca CPU algoritmaları vardır. CPU algoritması veya yalnızca CPU’nuzla madencilik yapabileceğiniz CPU paraları arıyorsanız, aşağıdaki yazı tam size göre.

Bu yazıda, bugün bile CPU üzerinden madencilik yapılması mümkün olan bazı kripto para birimlerini listeledik. ASIC donanımınız veya hızlı GPU’nuz yoksa sorun değil. Bu altcoinleri çıkarmak için hala CPU gücünüzü kullanabilirsiniz. GPU / ASIC direnci sağlarlar  ve yalnızca CPU madenciliğine izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Şimdi sadece CPU madenciliği yapan kripto para birimlerini listelemeden önce, CPU madenciliğinin ne olduğuna bakalım.

CPU madenciliği nedir?

Bildiğiniz gibi madencilik, bilgisayar gücünün karmaşık matematiksel bulmacaları yani algoritmaları çözmesine izin verme eylemidir. Madenciler bunu yaparak blok zincirindeki bir işlem bloğunu doğrular / onaylar ve bu işlemi yapmak için ödül olarak bir bloktan yeni paralar basarlar. Blok ödülleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için .

Genellikle altcoin madenciliği yapmak için madenciler ASIC makinelerini (mining yani madencilik için özel olarak üretilen cihaz) kullanır ve bilgisayarlarının GPU (ekran kartı) gücünü tahsis eder. Ancak CPU ile madencilik yapılabilecek belirli altcoinler var.

CPU madenciliği, blok zincirindeki işlemleri doğrulamak ve yeni paralar yaratmak / madenciliği yapmak için CPU (Merkezi İşlem Birimi) çekirdeklerini kullanan bir süreçtir. CPU madenciliği, güçlerini esas olarak bir madencilik cihazı olarak kullanmak için günlük bilgisayarları kullanmayı veya CPU madenciliği teçhizatları kurmayı içerir.

Bir CPU, Bir Oy:

Daha önceki günlerde kripto para madenciliği başlangıçta yalnızca CPU’lar kullanılarak gerçekleştirildi. Ancak birkaç yıl sonra GPU’lar CPU madenciliğinin yerini aldı. GPU’lara göre sınırlı işlem gücü ve hızı nedeniyle; CPU madenciliği süreci yavaş yavaş verimsiz hale geldi.

CPU madenciliğinin arkasındaki fikir, Bitcoin teknik incelemesinde Satoshi Nakamoto tarafından önerilen bir fikir birliği mekanizması olan “bir işlemci, bir oy” dır. Ancak bu ilke Bitcoin için bozuldu. Şu anda yalnızca belirli altcoinler CPU madenciliğine izin veriyor.

CPU Altcoinleri

CPU madenciliği söz konusu olduğunda, Monero’da herkesin aklına gelen ilk kripto paradır. Monero, en fazla CPU hash oranına sahip tek popüler kripto paradır. Şu anda piyasadaki en iyi CPU jetonudur ve etrafındaki en başarılı CPU jetonudur. CPU madenciliğine izin vermek için Monero,  ASIC’lere tamamen direnen ve GPU’lara karşı çok iyi olan RandomX karma algoritmasını kullanır  .

Monero dışında, CPU madenciliğine de izin veren aynı Rastgele X algoritmasını kullanan birkaç jeton daha var. Ayrıca, yalnızca CPU madenciliğini destekleyen benzersiz karma algoritması ile çıkan çok sayıda para var. İlk aşamalarda bu tür madeni paralarda zorluk çok düşük olacaktır ve hatta Dizüstü bilgisayarınızla kar madenciliği yapabilirsiniz. Ancak, bu tür madeni paraların madenciliğinin son derece spekülatif olduğunu unutmayın, çünkü yalnızca çok az sayıda madeni paranın fiyatı yükselecektir.

Yani genel olarak CPU madenciliği dışarıda bırakılmamış ve henüz modası geçmiş değil. Hala CPU madenciliğini destekleyen birçok geliştirici var. 2023’de bile hala aktif CPU madenciliği yapılabilen kripto para birimleri var. CPU madenciliğine katılmak için ev bilgisayarlarınızı kullanabilirsiniz. Ancak CPU kullanarak madencilik yapabilmeniz, onları çıkarmanın iyi bir fikir olduğu anlamına gelmez.

CPU madenciliği yapılabilen madeni paralarla ilgili sorun

Öncelikle Monero’nun neden başarılı olduğunu anlayalım. Monero, aktif olarak geliştirilen tek CPU madeni paradır ve oyunda önde olmak için PoW (İş Kanıtı) algoritmasını sürekli olarak geliştirmeye çalışır.

Geçmişte PoW algoritmalarını birçok kez değiştirdiler. CryptoNight’tan RandomX’e son geçiş, ASIC’leri ağlarından tamamen çıkardı ve ayrıca GPU madencilerine daha fazla rekabet getirdi. Bu değişiklik, CPU madencilerinin blok zinciri konsensüsüne büyük ölçüde katılmalarına izin verdi. Aktif geliştirme sağladığı ve daha fazla yenilik getirdiği için şimdiye kadar başarılı olan tek CPU tabanlı paradır. Ancak bu, diğer CPU tabanlı madeni paralar ve daha küçük blok zincir ağları için geçerli değildir.

Madencilik söz konusu olduğunda bir madeni paranın piyasa fiyatı ana faktörlerden biri olmaya devam ediyor. Peki fiyatı ne belirliyor? İnsanlardan gelen ilgi. Sadece bir tür aktif gelişme varsa, bir miktar benimseme olacaktır. Gelişme olmazsa, madeni para uzun vadede başarısız olur.

Çıkarılabilir madeni paralarla ilgili sorun  , çoğu projenin geliştiricileri tarafından büyük ölçüde terk edilmesidir. Başlangıçta ortaya çıktığında, onları çıkarmak iyi bir seçim gibi görünebilir. Özellikle geçmişte 2017 döngüsü sırasında birçok küçük ölçekli madenci, kâr elde etmek için bu erken madeni paralara atlamak için kullanıyor. Ancak bu strateji artık işe yaramayacak.

Günümüzde çoğu para, büyük borsalarda mevcut değildir. Bir borsa bulsanız bile, düşük işlem hacmi veya piyasa etkinliği nedeniyle bunları satamazsınız. Ayrıca çoğu CPU jetonunun hash oranı düşük olduğundan, birinin %51 saldırısı yapması kolaylaşır ve botnet saldırılarına karşı daha hassastır.

CPU’nuzla madenciliğe başlamadan önce, karlılığı tahmin etmek için madencilik hesaplayıcılarını kullanın. Madeni paraların popülerliğini kontrol edin. Büyük borsalarda listelendiğinden emin olun. En azından mayınlı madeni paralarınızı satabilmeniz için bazı borsalarda listelenmelidir. Ancak o zaman onları madencilikte takip etmelisiniz.

Peki CPU ile madencilik yapabileceğiniz en iyi kripto para birimleri nelerdir?

CPU madenciliği yapmak karlı mı? 2024 İşte CPU mining yapılabilecek coin listesi 1
CPU madenciliği yapmak

CPU madenciliği yapılabilen kripto para birimleri

CPU madenciliğine izin vermek için geliştiricilerin CPU’yu göz önünde bulundurarak bir Proof of Work algoritması tasarlamaları gerekir. Algo, esas olarak CPU’ya izin vermeli ve ASIC madencilerini uzak tutmalıdır.

CPU madenciliğini destekleyen bu tür birçok algoritma vardır: CryptoNight , Dcrypt, Bcrypt, X11 , Wild Keccak , Argon 2d vb. Bunların arasında CryptoNight en popüler algoritmadır. CPU madenciliği için genellikle CryptoNight kullanılarak madeni paraya bakılır. CryptoNight GPU madenciliği yapılabilir olsa da, büyük ölçüde CPU madencilerini destekliyor. CryptoNight madeni paralarının çoğu CPU tarafından çıkarılabilir ve doğru CPU ile yeterince iyi bir kar elde edilebilir.

Monero (XMR), Bytecoin (BCN), AEON gibi popüler CPU madeni paralarının tümü, ASIC’ler gelene kadar CryptoNight algoritmasını kullanıyordu. Artık tüm bu CPU algoritmaları artık CPU madenciliği yapamıyor.

Yalnızca CPU ile çıkarılabilen madeni paralar istiyorsanız, yalnızca CPU kullananları algo olarak aramalısınız. CryptoNight ASIC’lerden etkilendiğinden Monero RandomX’e geçti – CPU madenciliği için özel olarak tasarlanmış yeni bir karma algoritma. Her neyse, GPU madenciliğini de destekler.

Monero madenciliği ile ilgili sorun, bu günlerde özellikle düşük güçlü CPU ile CPU ile madencilik yapmanın zor olmasıdır. Eğlenmek için madencilik yapmak istiyorsanız, elbette yapabilirsiniz, ancak CPU’nuzda yatırım getirisi elde etmeyi beklemeyin. Mevcut hash hızı ve ağ zorluğunda Monero’dan kâr elde etmenin en iyi yolu, madencilik için CPU’dan çok daha güçlü olan GPU’ları kullanmaktır. Ama sonra bir GPU’nuz varsa , Ethereum , Ravencoin vb. gibi Monero madenciliğinden daha fazla kar edebileceğiniz çok daha iyi paralar var .

Bir zamanlar günde 2 ila 3 dolar arasında çeken bir CPU, şimdi günde ancak 0,10 sent kazanıyor. Mevcut senaryoda, yalnızca daha fazla hashrate tahsis ederseniz, karlı bir madencilik operasyonu yürütebileceksiniz. Bunun için bir ev bilgisayarı veya dizüstü bilgisayar yeterli değildir. Birkaç güçlü işlemciye ihtiyacınız var. Yalnızca halihazırda bir CPU madencilik teçhizatı inşa etmiş veya bir sunucu çalıştıran kişiler CPU madenciliği yapabilir.

Bu nedenle, benim için CPU madeni paraları aramadan önce, CPU’nuzun karlı olup olmadığından emin olun. Örneğin Nicehash karlılık hesaplayıcısını kullanabileceğiniz gibi birçok CPU madenciliği karlılık hesaplayıcısı vardır. Bu sitede farklı işlemciler ve algoritmalar üzerinde madencilikten elde edilen geliri öğrenebilirsiniz.

https://www.nicehash.com/profitability-calculator adresine gidin , manuel seçimi seçin, CPU’nuzu seçin ve ardından hesapla’ya tıklayın. NiceHash’in bir kar değiştirme mekanizması var ve şu anda benim için en karlı algoritmayı seçiyor. NiceHash ile doğrudan CPU madenciliğine bile başlayabilirsiniz. Nicehash ile madencilik yaptığınızda, Monero / altcoin karlarınızı Bitcoin’e çevirir ve size BTC olarak ödeme yapar.

Bir Oyun bilgisayarınız varsa, zaman ve çabaya değmeyeceğinden CPU’yu değil GPU’nuzu çalıştırın. Her neyse, CPU paraları veya sadece CPU algoritmaları arayanlar için liste burada.

CPU madenciliği yapılabilen altcoinlerin listesi 2024

HODLcoin, ROIcoin, Magi (xmg), Zoin (ZOI), Lethean, Yadacoin, Biblepay, Koto, Ninja Coin gibi birçok CPU madenciliği yapılabilen coin var. Bu projelerin çoğu öldü. Şu anda CPU madenciliği için mevcut madeni paraların listesi aşağıdadır.

NOT: Bu coinler güncel olarak denenmemiştir, bir çoğu pasife düşmüş olabilir, denemeden işe başlamayınız.

Alt koin Algoritması
Monero (XMR) Random X
Verus Coin (VRSC) VerusHash 2.0
Nimiq (NIM) Argon2d
WebDollar (WEBD) Argon2d
Gulden (NLG) Sigma
PascalCoin (PASC) Random Hash
Banano (BAN) Folding@Home
Myriad (XMY) Yescrypt
Dynamic (DYN) Argon2d
Credits (CRDS) Argon2d
Scala (XLA) RandomX
Arionum (ARO) Argon2d
CPU Chain (CPU) CPUpower
Nerva (XNV) CryptoNight Adaptive
Tera (TERA) Secp256k1
Sumokoin (SUMO) CryptoNight R
X-Cash (XCASH) CryptoNight HeavyX
Hodlcoin (HODL) AES Pattern Search
Bytecoin (BCN) CryptoNote
GlobalBoost-Y (BSTY) Yescrypt
Aquachain (AQUA) Argon2id
Sequence (SEQ) Argon2d
Yenten (YTN) YescryptR16
Unitus (UIS) Argon2d
Verium (VRM) Scrypt2 PoWT
Zumy (ZMY) Argon2d250
Zettelkasten (ZTTL) BurgerHash v2
Pegnet (PEG) LXRHash
Seele (SEELE) MPoW
Sugarchain (SUGAR) YespowerSugar

Bu liste ve yazı da ilgili kaynaktan yararlanılmıştır.

CPU madenciliğinin karlılığı, ağ hash oranı, donanım maliyeti, enerji maliyeti vb. gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Madenciliğini yaptığınız madeni paranın en azından elektrik maliyetinizi geri getirdiğinden emin olun, böylece gelecekteki kâr için madeni paralarınızı elinizde tutabilirsiniz.

Şimdi, CPU’nuzla bu paraları madenciliğe başlamadan önce burada dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

CPU madencileri için not

Öncelikle AMD Ryzen CPU’lar, madencilik söz konusu olduğunda Intel CPU’lardan daha karlı. En yeni AMD Ryzen CPU’ya sahipseniz, karlılığı kontrol edin ve madenciliğe başlayın. Intel CPU’larınız varsa, CPU ile madenciliği unutun. Bunun yerine madencilik için bir GPU yani ekran kartı alın. Bir CPU madencilik teçhizatı inşa etmek artık karlı değil.

Ardından kripto paranın potansiyelini kontrol edin. Fiyatın artacağını düşünerek yeni paralara acele etmeyin. Çoğu kripto para çöp ve yeterli ticaret hacmine bile sahip değiller.

2024 GÜNCELLEMESİ

Son duyumlardaAMD Ryzen™9 7950X  gibi 16 çekirdekli işlemciler ile CPU madenciliği yapıldığı ve 3 USD seviyesinde para kazandırdığı söyleniyor.

Bu işlerde getirilerin GPU madenciliği kazançları kadar büyük olmasını beklemeyin. Kazılan kripto paralar çok yüksek hacimli değil. Ayrıca ülkemizde bu işi yapacak işlemcinin fiyatları epey yüksel. Elektrik faturalarını da düşünecek olursa…

Aslında çoğu durumda CPU ile madencilik elektrik maliyetinizi bile karşılamayacaktır.

O zaman açık konuşalım: Donanımın ömrünü kısaltmaktan başka bir şey yapmayacaksınız.

CPU madenciliği ile vakit kaybetmeyin, Türkiye için ortalama iyi bir bilgisayara 15/20 bin arası veriliyorken, ayda 5/10 dolar kazanmak için binlerce TL olan işlemcinizi gerçekten heba etmeyin.

Eğer ille de madencilik yapacaksınız ekran kartları hala (2024) geçerli bir seçenek ancak onlarda artık kazandırmıyor.

KRİPTO SÖZLÜK

GPU: Ekran kartı, ASIC: Madencilik için özel olarak üretilen cihaz, CPU: İşlemci, Mining: Madencilik, Miner: Madenci

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir