Yerli Zırhlı Araç Derman! Özellikler ve Son Durum

Yerli Zırhlı Araç Derman! Özellikler ve Son Durum 1

Yerli üretim zırhlı askeri lojistik aracı donanımı ile göz dolduruyor!

Koluman Otomotiv Sanayi A.Ş. tarafınca üretilen “Derman” zırhlı askerî lojistik aracı, NATO testlerini tek tek geçerek dünya sahnesine çıkmaya hazırlanıyor. Mersin’de önceki gün meydana gelen son testlerde, tam kapasite ile motor gücü denendi. Araca 48 ton yük yüklendi ve arkasına 35 tonluk kamyon bağlandı. Arkasındaki vasıta fren yaparken, Derman, hem üstündeki yükü taşıdı hem bağlı aracı çekti. Aynı kontrol asfalt ve kum zeminde tekrarlandı. Ortalama 40 derecelik sıcaklıkta gerçekleşen bu denemelerde Derman, tam not aldı.

Şimdi vasıta; İngiltere’de düzenlenecek testlerde sıkıntılı şartlara karşı dayanıklılığını gösterecek. Eğimli ve engebeli arazide sürüş, elektronik aksam ve zırh testi yapılacak. Vasıta içinden lastik basıncının ayarlanması ve patlak lastik onarım özellikleri de teste doğal olarak tutulacak. Böylece Derman, NATO sertifikası alacak. Üç senelik proje sonrasında geliştirilen Derman; 517 beygir motor gücü, sıkıntılı arazi şartlarına dayanıklı zırhı, 8×8 özelliğiyle öne çıkıyor. Araçta, yüzde 70 oranında yerlilik hedefleniyor.

Koluman Otomotiv Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, “Yerli imkânlarla ve hiçbir teşvik almadan geliştirdiğimiz bu aracımızın, NATO ordularına satışını hedefliyoruz. Bu kapsamda ilk olarak TSK tarafınca kullanılması, bizim için büyük bir referans olacaktır. Bu aracı ülkemize kazandırdığımız için mutluyuz” diye konuştu.

İşte Yerli zırhlı Araç: Derman

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x