Yerli yapım amfibi gemi Sancaktar tamamlanarak denize indirildi!

Yerli yapım amfibi gemi Sancaktar tamamlanarak denize indirildi! 1

Türkiye’nin denizlerde ki gücünü arttırmak ve bu alanda ki ihtiyaçlar için dışa bağımlılığı azaltmak isteyen devlet, deniz gücünü yerli ve milli yapmak için uğraşıyor. İşte onlardan biri olan ve tamamlanarak denize indirilen yerli amfibi gemi Sancaktar!

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından hazırlanan “Amfibi Gemi (LST) Projesi” kapsamında, Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ADİK Tersanesi) tersanesinde inşa edilen gemilerden ikincisi olan Sancaktar, yapımı tamamlanarak denize indirildi ve donanma gücümüze bir yıldız daha katılmış oldu.

Amfibi gemilerinin amacı

Gemilerin ana görevi amfibi harekat, araç ve teçhizatlarıyla birlik nakli ve ateş desteği olarak tanımlanıyor. Gemiler, gelişmiş ve ileri muhabere, elektronik ve komuta kontrol imkanları ile harekat ve lojistik görevlerine katkı sağlamanın yanında, gerektiğinde doğal afet yardım görevlerini yerine getirecek imkan ve kabiliyetlere de sahip. Bu çerçeve söz konusu gemiler, Türkiye’nin deniz gücünün dünya denizlerinde temsiline de katkı sağlayacak. Ayrıca savaş sistemi tasarım ve entegrasyonu da milli olarak gerçekleştiriliyor.

Birinci gemi Bayraktar’ın Şubat 2017, ikinci gemi Sancaktar’ın ise Ekim 2017’de göreve başlaması planlanıyor. Tedarik edilen amfibi gemiler; Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz harekat alanları ile çevre ve uzak denizlerin uluslararası sularında emniyetle seyir yapabilecek.

Özellikleri

Gemi tek tekneli, deplasman tipi ve tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edildi. Üst binası balistik korumalı gemi, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip. Türkiye’de özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilen en büyük ve ileri teknolojiye sahip harp gemisi konumunda olan amfibi gemiler, Türk Loydu tarafından sertifikalandırılacak.

Yerli ve özgün tasarımla inşa edilen gemide, bir adet 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak platform bulunuyor. Boyu yaklaşık 139 metre olan gemilerin, 18 knot maksimum sürat yapması öngörülüyor.

Yerli amfibi gemi projesi

Amaç : İdari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak, barış döneminde ise, uluslar arası barışı destekleme, doğal afetlerde yardım (DAFYAR), insani yardım ve tahliye harekatı gibi savaş dışı harekat görevlerinde kullanılabilecek amfibi gemi tedariği.
Kapsam : 2 Adet Amfibi Gemi tedariği
Proje Modeli : Yurt içi özel sektör tersanesinde tasarım ve inşa.
Ana Yüklenici : ADİK A.Ş-ALYANS A.Ş. İş Ortaklığı
Sözleşme İmza Tarihi : 16 Haziran 201
Mevcut Durum :
16 Haziran 2011 tarihinde Sözleşme imzası gerçekleştirilmiştir. 17 Haziran 2013 tarihinde avans ödemesi gerçekleştirilmiştir. 16 Temmuz 2016 tarihinde ise tersaneden çıkartılarak hizmete girmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles