Yerli ve Milli uçak “Doğan” geliyor!

Yerli ve Milli uçak "Doğan" geliyor! 1

Türkiye’de kullanılan teknolojinin yerli ve milli olması için atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Yerli mini uçak!

On dokuz Mayıs Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezince (UZAYTEM) tarafından başlatılan proje ile 2 kişilik genel havacılık uçağının yapımında önemli mesafe katedildi. Doğan adı verilen uçağın tasarımı ve üretimi tamamen yerli olarak Samsun On dokuz Mayıs Üniversitesi  Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezince yapılıyor.

Test Uçuşu Bir Yıl Sonra!

Yerli uçak projesinin Öğretim Görevlisi ve Proje Koordinatörü Cevat Sunol AA’ya yaptığı açıklamada: “Kendi imkanlarımızla yaptığımız çalışmalarda elde ettiğimiz sonuçların dünya standartlarında olması bizi mutlu ediyor. Bir yıl sonra test uçuşlarına başlamayı hedefliyoruz. Bu dönemde yapılacak uçuşlarda hava veri sistemi kalibrasyonu, kararlılık ve kontrol, yapısal yük, düşük süratli uçuş, sistem fonksiyon, spin, kararlılık kontrol, performans, yüksek hız ve yük testlerini gerçekleştireceğiz” sözlerini dile getirdi.

Uçağın 200 feet yükseliğe kadar çıkacağını, 1.500 metre menzile kadar uçacağını açıklayan Cevat Sunol, yerli mini uçağın 180 beygir gücüne sahip olacağını, 180 Knot hıza çıkacağını, kanat mesafesinin yaklaşık 9 metre olduğunu dile getirdi.

Yerli mini uçak Doğan, bir aksilik olmadığı takdirde 1 yıl sonra uçuş testlerine başlayacak ve uçuş sertifikası da aldıktan sonra hava da ki yerini almış olacak.

Sesli Haber!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles