Yerli ve milli Altay tankında şok iptal!

Yerli ve milli Altay tankında şok iptal! 1

Türkiye’nin uzul yıllardır beklediği yerli ve milli tank Altay projesinde beklenmeyen bir gelişme yaşandı.

Altay tankının motorunu yerli olarak geliştirmesi için ihaleyi alan Türk Tümosan firması karşılaştığı çeşitli zorlukları aşamadı ve Altay tankının motoru işinden çekildi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Tümosan arasında ki yerli tank motoru sözleşmesi karşılıklı olarak iptal edildi. Yani şuan da Altay tankının motorunu yapacak olan firma Tümosan ihaleden çekilmiş oldu.

Tümosan tarafından konuyla alakalı olarak şu açıklamalar gerçekleştirildi:

Türkiye’nin söz konusu teknolojiyi kazanamaması yönünde, özellikle bu teknolojileri elinde bulunduran ve pazarı kontrol eden ülkeler olumsuz tavır sergiledi” denilen açıklamada, “AVL firmai, Avusturya hükümetinin Türkiye’nin egemenlik haklarına ve iç işlerine karışacak şekilde ve SSM tarafından kabul edilmeyecek şartlar içeren ihraç lisansı şartlarında ısrar ettiği için teknik destek sağlayıcı sözleşmesi (TDS) iptal edildi.

Gerek projenin hazırlık sürecinde ve gerekse TDS seçimi gerçekleştirildiktan sonra alternatif oluşturmak üzere Almanya, İngiltere, Güney Kore, İspanya, ABD, Ukrayna, Rusya, Japonya ve Kanada menşeli firmalarla defalarca karşılıklı görüşme gerçekleştirmiş, görüşmeler sonrasında; teknik nedenlerle batılı firmalardan destek almanın kaçınılmaz olduğu, politik nedenlerle bir tek TDS ile proje süresince çalışma iş modelinin gerçekleştirilemeyeceği ve destek kapsamı ile süresinin kısıtlı olacağı anlaşılmıştır.

Avrupa Parlamentosu’nun ülkemize karşı aldığı olumsuz tavır ve sonrasında Avusturya’nın Türkiye’ye askeri teçhizat ve malzeme ihracatının önlenmesi kararı, batı kökenli firmalardan gelecekte teknik destek ve askeri nitelikli kritik malzemenin kesintisiz olarak satın alınmasının imkansız olacağı ve sözleşme yapılsa dahi bahse konu desteğin kesilmesinin kuvvetle muhtemel olduğu kanaatine varılmıştır.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Motorunda ki geliştirmeler hariç yapımı tamamlanan ve seri üretim için testleri yapılan yerli tank Altay’da yeni motor için ya yeniden ihale açılarak yerli bir firmanın motoru yapması istenecek yada yine bir ihale ile hazır yabancı menşeli ithal motorlardan biri kullanılacak.

İthal motorlar Altay tankının piyasaya çıkma süresini oldukça kısaltsa da maliyeti ve siyasi sözleşmeleri oldukça olumsuz gelişmelere gebe. Öyle ki tank motoru üreten bir kaç firma bu motorla çalışan tankların sadece ülke içinde kullanılmalarını isteyebiliyor. Yani bizden Suriye’de bu tankı kullanmamızı isteyebilirler.

Öte yandan tank motorunu kendimiz yapmak istersek de Tümosan’ın yaşadığı siyasi krizleri de yaşamak mümkün. Motor üretim süresi çok önemli olduğu için diğer motor üreten ülkeler bu yerli üretim işine taş koymak için ellerinden geleni yapabiliyorlar. Yerli üretim motorların geliştirme ve bitirme süreci de oldukça uzun olabiliyor. Bu nedenle Altay tankının sahalara çıkması yine uzamış gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles