Yerli uydu Türksat 6A’da son durum ne? İşte cevap!

Yerli uydu Türksat 6A'da son durum ne? İşte cevap! 1

Türkiye’nin uzaydaki en büyük güçlerinden biri olan Türksat uydularında çok önemli bir döneme giriliyor: tamamen yerli uydular!

Bugüne kadar yurt dışından aldığı uyduların kilosu için tam 29bin Dolar ödeyen Türkiye, bu külfetten kurtulmak için düğmeye çoktan bastı. Türksat uydularından sonuncusu olan Türksat 4B geçtiğimiz aylarda uzaya fırlatılmış ve başarıyla yörüngesine yerleştirilmişti. Ancak bu uydu da dahil önceden fırlatılan uyduların hepsi yurt dışından ithal edilmişti. Hem uydular hemde bu uyduların fırlatması ülkemize büyük katma değer açığı olarak geri dönüyor. İşte bu sorunun farkında olan devlet, artık uyduları yabancı ülkelerden değil, tamamen yerli ve milli olarak Türkiye’de üretecek. Uyduların fırlatıldığı yerler olarak bilinen uydu fırlatma rampalarının da Türkiye’de yapılması için proje çalışmalarına başlandı.

Türksat 6A’yı kimler yapıyor?

Bu bağlamda geliştirilen ilk uydu oaln Türksat 6A tamamen Türk mühendislerimiz tarafından tasarlanıyor ve üretilecek. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, ASELSAN, TAI ve Ctech adlı Türk firmalerimiz tarafından geliştirilen Türksat 6A uydusu hali hazırda geliştirilmeye devam ediyor. Türksat 6A’dan önce uzaya fırlatılacak olan uydulardan Türksat 5A ve 5B’da ise yine Türk mühendisleri de yer alacak. Bu uyduların yerlilik oranı ise %25 civarında olacak.

Türksat 6A kapsama alanı ve kullanım ömrü!

Yerli yapım Türksat 6A uydusunun, 42 derece doğu boylamında işletilecek. Uydumuz Avrupa, Asya ve Türkiye kapsama alanlarına sahip olacak. Üzerinde 4 yedek toplam 20 aktarıcının bulunacağı 6A’nın hizmet ömrü ise en az 15 yıl olacak. 548 milyon lira’lık bütçe ile üretilen yerli uydu kısmetse 2020 yılında uzayda ki gururumuz olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles