Yerli üretim rüzgar türbini yapıldı!

Yerli üretim rüzgar türbini yapıldı! 1

Başkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü düşük rüzgar hızı ve düşük akıntı hızlarında %51 daha fazla elektrik enerjisi üretebilecek kanat tasarımı yaptı  

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tahir Yavuz yürütücülüğünde tamamlanan Ar-Ge çalışmaları sonucunda rüzgar enerjisini ve  hidrokinetik enerjiyi kullanarak düşük rüzgar ve akıntı hızlarında bile yüksek verimle çalışabilecek Rüzgar Türbin Kanat Tasarımı yapılarak Rüzgar Türbini prototipi üretilmiş ve Başkent Üniversitesi Yapracık kampüsüne kurulmuştur.

Slatlı kanat tasarımı TÜBİTAK,  5 m çapındaki kanat ve türbin prototipi ise Başkent Üniversitesi Bilimsel Araştırmaları Fonu tarafından desteklenmiştir. Proje kapsamında elde edilen Slatlı Kanat Tasarımı buluşu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Faydalı Model ile tescil edilmiştir. Kanatlar  kompozit malzemeden üretilmiştir.

Yerli üretim rüzgar türbini yapıldı! 2

Geliştirilen yüksek performanslı slatlı kanat rüzgar türbinlerinde kullanılarak;

Düşük rüzgar hızında verimli bir şekilde enerji üretilebilecek ve böylece Türkiyede şimdiye kadar kullanılmayan rüzgar enerjisi alanları değerlendirilebilecek,

Ülkemizin rüzgar enerji potansiyelinde önemli bir artış sağlanabilecek,

Hidrokinetik türbinlerde kullanılması ile de;

Ülkemizde henüz kullanılmayan serbest akışlı kanallarda (akarsularda) enerji üretimi mümkün olabilecek,

Hidroelektrik santrallerde atık sular belli kanallara yönlendirilerek kanalda oluşan akış ortamında ilave enerji üretilebilecek, Boğazlarda örneğin İstanbul ve Çanakkale boğazlarında uygun yerlere çok sayıda hidrokinetik  türbin yerleştirilerek   önemli oranda temiz enerji üretilebilecektir.

Kaynak: http://muh.baskent.edu.tr/kw/duyuru_ayrinti.php?id=31678

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles