Yerli uçağımız HÜRKUŞ’dan bir büyük başarı daha!

Yerli uçağımız HÜRKUŞ'dan bir büyük başarı daha! 1

Yerli ve milli eğitim uçağımız Hürkuş’da çok önemli bir evre daha geride kaldı. Hürkuş artık daha da hür!

Yerli yolcu uçağının hazırlık çalışmaları devam ederken, Türkiye’de tasarlanıp üretilen HÜRKUŞ A adlı eğitim uçağı, uluslararası kabul gördü. HÜRKUŞ, Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı’nın sertifikalandırdığı ilk Türk özgün uçağı olarak tarihe geçmiş oldu.

Hem Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) hem de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından tasarım organizasyon onayına sahip TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayinin mühendisleri tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Yeni Nesil HÜRKUŞ, SHGM ve EASA tarafından “Tip Sertifikası” almaya hak kazandı. Farnborough’da düzenlenen Havacılık Fuarı’nda Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin (TAI) yer aldığı alanda gerçekleşen sertifika töreninin ardından açıklamalarda bulunan TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ”Bu zorlu süreçte Türkiye ilk kez uluslararası bir sertifika edinmiş uçak sahibi olma fırsatını sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

SERTİFİKA ALABİLEN İLK YERLİ UÇAK!

TUSAŞ Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem de Türk mühendisleri tarafından üretilen ve geliştirilen iki uçağın testlerinin tamamlandıktan sonra, sertifikasyon süreci başlandığını söyleyerek şunları söyleyerek: “Beş yüzü aşkın uçuş sortisi gerçekleştirerek uçağımızın uçmaya elverişli olduğunu göstermiş olduk. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz tarihimizde ilk defa bir uçağa TİP sertifikası verdi. EASA da bu sertifikayı geçerli kıldı. Artık hem Türkiye’de hem de Avrupa’da uçmaya elverişli olduğunu kanıtlayan bir uçağımız var. Daha önce Türkiye’de üretilen birçok uçak var ancak böyle bir süreçten geçerek ruhsat almadılar. Bu bir ilk.” Hürkuş’a alınacak EASA sertifikası, TAI’nin halen tasarımını devam ettirdiği yerli helikopter ve sonrasında milli yolcu uçağı gibi projelere de önemli bir alt yapı sağlayacak.

Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/385564.aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles