Yerli uçağımız Hürkuş silahlandı!

Yerli uçağımız Hürkuş silahlandı! 1

Yerli olarak geliştirilen ve artık son safhasında olan Hürkuş eğitim uçağı silahlandı.

Donanımhaber haberine  göre; F-16’ların uçuş maliyetinin bütçede yarattığı yükü hafifletmesi ve özellikle Türkiyedeki coğrafyaya uygun kullanım imkânı sayesinde Hürkuş-C Türk Silahlı Kuvvetleri’nde önemli bir misyon üstlenecek. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki terör operasyonlarında çok daha etkili, pratik ve düşük maliyetli olacak olan uçak, Amerika’nın Rockwell OV-10 uçaklarını 2015 yılında modernize ederek Irak’ta kullanmasına benzer bir amaçla envantere girecek.

Savunma Bakanlığı resmi twitter hesabından silahlı Hürkuş’u ve çıkış tarihini duyurdu.

Yerli uçağımız Hürkuş silahlandı! 2

Savunma Sanayi Bakanlığı’nın 2018 yılında envantere gireceğini açıkladığı uçakla ilgili hem TAI tarafından hem de müsteşarlıktan bazı görseller paylaşıldı. Paylaşılan görsellerde makineli tüfek veya benzeri bir teknoloji göremedik ancak Asellir-300 (Wescam MX-15 de olabilir), UMTAS (2’li batarya) ve Cirit (dörtlü modül halinde) füzeleri ile winglet monteli olduğu açık bir şekilde anlaşılıyor.

Yakın hava desteğinde önemli rol oynayacak olan Hürkuş-C bilindiği üzere Hürkuş-A prototipinden modifiye edilerek hazırlandı. Körfez ülkelerine de ihraç edilmesi yönünde çeşitli görüşmeler gerçekleştirildiğı bilinen uçak, 1500kg yük taşıyabilme kapasitesine sahip. Bu nedenle TEBER 82’yi veya SOM gibi füze ağırlığı 600kg, harp başlığı 230kg olan etkili havadan karaya füzeleri taşıyamayacaktır. Zaten atılacak yükseklik ve hız da kullanım için uygun olmayacaktır.

Bilindiği gibi ATAK helikopteri İtalya ile ortak geliştirildi ve şuanda aktif olarak kullanılıyor. İnşAllah bu uçağımız da kısa zamanda semalarda ki yerini alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles