Yerli turbo Türkiye’yi uçuracak!

Yerli turbo Türkiye'yi uçuracak! 1

 

Yerli üretim konusuna o kadar kafayı taktık ki, gördüğümüz her şeyi millileştirmek istiyoruz (: Şaka bir yana bu iyi bir şey!

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında yaklaşık 20 yıldır debriyaj üreten ve büyük kısmını ihraç eden Dönmez Debriyaj’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Dönmez, Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda: Dünyada son dönemde otomotiv sektörüne damgasını vuran turbo teknolojilerinde önemli bir üretim açığı gördüklerine işaret eden Dönmez, motora atmosferik basıncın üzerinde hava vererek küçük hacimli motordan daha yüksek güç alınmasını sağlayan, hareketini egzoz gazının dışarı çıkma basıncından alan turbo sistemini Türkiye’de üretmek için projeler hazırladıklarını söyleyerek.

Dönmez, şunları kaydetti:

“Turbo konusunda sanayici arkadaşlarımızla sohbet ederken yüzde 100 yerli olarak Türkiye’de üretilmediğini, bir kısmının Türkiye’de üretilip daha sonra yurtdışında montajlandığını öğrendim. Sanayici arkadaşlara ‘kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz, bunu kendimiz üretmeliyiz’ olduğunu söyledim. Benim orada aklıma geldi araştırdım, fizibilite çalışmaları yaklaşık 5 yıl sürdü. Turbo yapımını araştırdık, projelendirdik, gerekli altyapı çalışmalarını yaptık. Bu şekilde deneme amaçlı 80-100 turbo ürettik. Mecbur kaldığımız 1-2 parçayı yurtdışından aldık ancak bu parçalar üzerinde de araştırmalarımız devam ediyor. Kısa vadede yüzde 100 yerli üretime geçeceğiz. Projemiz hazır hatta bazı makinelerini de alındı.”

Artık hemen her araçta turbo bulunduğuna dikkati çeken Dönmez, Türkiye’nin senelik 150 milyon dolarlık turbo sistemi ithalatı yaptığını, bunu üretebilen yerli bir firma da olmadığını ifade etti.

Dönmez, “Biz bu işte varız, bu işler medeni cesaret ve risk almak işi. Bizde de bu var çok şükür, her şeyimiz hazır, en geç 2 sene sonra turbo üretimine geçeceğiz” dedi.

One thought on “Yerli turbo Türkiye’yi uçuracak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles