Yerli tünel açma makinesi Anadolu hizmetine başladı!

Yerli tünel açma makinesi Anadolu hizmetine başladı! 1

Yerli olarak üretilen ve ‘Anadolu’ adı verilen Türkiye’nin ilk yerli tünel açma makinesini tünel açmaya başladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, beraberinde TBMM Çevre Komisyonu üyesi milletvekilleriyle birlikte Tekirdağ’ın Ergene İlçesi’ne geldi. ‘E-Berk’ firmai tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli tünel açma makinesinin hizmete alınması için sağlık Mahallesi’nde yapımına başlanan arıtma tesis tünel inşaatında Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi ve Edirne Valisi Günay Özdemir tarafından karşılanan Bakan Eroğlu, burada bulunanlar ve işçilerle sohbet etti. Programda konuşan Eroğlu, dünyanın en iyi arıtma tesislerinin Türkiye’de olduğunu ifade ederek, şöyle olduğunu söyledi:

“Dünyanın en modern, en ileri teknolojileri bizde. Burada özellikle bunlara TBM falan diyorlar, yabancılar bazen böyle fiyakalı sözler falan söylüyorlar. Bu bizim bildiğimiz köstebek. Onun adına bundan böyle Anadolu Köstebeği diyeceğiz. Şirkete olduğunu söyledim ki sizde bunu yapacak teknoloji, şevk, heyecan var demiştim. Onlarda inandılar ilk yerli tünel açma makinesini yaptılar. Biz sürekli tünel açıyoruz. İstanbul’da açtığımız tüneller he yerin altında olduğu için göremiyorsunuz. Kuzey ve güney Haliç de açtığım tünellerin haddi, hesabı yok. Kemerburgaz’dan, Baltalimanı’na kadar tünel. Çünkü Haliç’i kurtarmak için bütün atık suları tünellerde topladık. İşimiz tünellerle, çok tünel açıyoruz. DSİ ve karayolları dünyanın en uzun tünellerini açıyor.”

 

İlk yerli tünel açma makinesinin hizmete alındığı atık su arıtma tesisiyle birlikte toplam uzunluğu 19 bin 973 metre olan 3 ayrı tünel inşa edilecek. Tekirdağın Ergene Havzasında kurulu ve faaliyette olan 10 Organize Sanayi Bölgesi’nin yarattığı atık sular, kanal ve tüneller aracılığıyla toplanarak arıtıldıktan sonra Marmara Denizinin 4.5 kilometre açığına ve 47 metre derinliğine deşarj edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles