Yerli tohum için seferberlik başlatıldı!

Yerli tohum için seferberlik başlatıldı! 1

Tarım ve Orman Bakanlığı, gelecek nesillerin daha sağlıklı, daha sürdürülebilir bir gıda ekosisteminde yaşayabilmesi için Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yerli tohum seferberliğini başlattı.

Anadolu’nun verimli topraklarının tohumlarının yanında yerelleşmiş tohumlar, teknoloji ve bilim ile yeniden gıda zincirine girecek ve sofralara ulaşacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İstanbul’da yaptığı basın toplantısı ile gelecek nesillerin sağlıklı gıdaya erişimi için başlatılan “Atadan Toruna Tohum Seferberliği”ni duyurdu.

Bakan Pakdemirli, son 17 yılda tohumculuk sektörüne yaklaşık 2,5 milyar TL destek verildiğini, bugün 86 ülkeye yaklaşık 255 milyon dolarlık tohumluk ihracat yapıldığını kaydetti. Pakdemirli, “Bugün artık Türkiye tohumluk üreten ve ihraç eden bir ülkedir. 2023 hedefimiz ise 2 milyon ton üretim ve 500 milyon dolarlık ihracattır” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, Türkiye’de bitki ıslahçıları tarafından kendi genetik kaynaklarımız ile geliştirilen çeşitler ile tohumculuk sektörünün büyüdüğünü belirterek şunları söyledi:

“Ülkemiz tohumculuğunda eğitim, yeni çeşit, tescil, sertifikasyon ile fide ve fidan alanlarında ‘İhtisas Merkezleri’ kurarak ‘Atadan Toruna Tohum Seferberliğini’ buradan ilan ediyorum. Seferberlik kapsamında ‘Eğitim, Test ve Sertifikasyon, Analiz ve Fidan İhtisas Eğitimi’ olmak üzere 4 ayaklı bir strateji izlenecek. Tescil ve Sertifikasyon Merkezlerimizde; Morfolojik, Moleküler Test Laboratuvarı, Tohum Teşhis, Analiz ve Görüntüleme Sistemleri, Karacabey Fidan ve Fide Merkezimizde Meyvecilik Üst Merkezi ile ‘Ata Meyveleri Gen Bahçesi’ kurularak ülkemiz tohumculuğuna yeni bir ivme kazandırıyoruz.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Tarım Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Eğitim ve Yayınlar Daire Başkanlığı, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) ve Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) ile tohumculuk sektörümüzü yeni teknolojiler ile buluşturacağız.”

Kaynak: https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/4363/Cumhuriyet-Tarihinin-En-Kapsamli-Yerli-Tohum-Seferberligi-Basladi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles