Yerli tank Altay’a yeni model geldi ! Gözler seri üretimde

Yerli tank Altay'a yeni model geldi ! Gözler seri üretimde 1

Türkiye’nin milli ana muharebe tankı ALTAY’ın asimetrik muharebe koşulları için geliştirilen versiyonu ALTAY-AHT Asimetrik Harp Tankı ilk kez IDEF’te sergileniyor.

IDEF 2017’de Otokar standını ziyaret edenler, ALTAY Ana Muharebe Tankı (ALTAY AMT) Gövde ve Kule platformu üzerine ürettiği ALTAY Asimetrik Harp Tankı’nı (ALTAY AHT) da ilk kez görme imkanına kavuşuyor.
“Seri üretim konusundaki iddiamızın somut göstergesi: ALTAY AHT”
Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, ”Türkiye’de ve dünyada farklı iklim ve coğrafyalarda elde ettiğimiz deneyimleri araç geliştirme çalışmalarımıza yansıtıyoruz. Bu sayede, sadece bugünün değil, geleceğin tehdit ve ihtiyaçlarına göre hareket ediyor; kullanıcılarımızın beklentilerini önceden tespit edebiliyoruz. Bugün fuarda ilk kez sergilediğimiz ALTAY Asimetrik Harp Tankı (ALTAY AHT), bu çalışmalarımızın en güzel örneği. Konvansiyonel olmayan kuvvet ve yöntemlerin kullanıldığı hibrit veya asimetrik muharebe koşullarının yaygınlaşmasıyla birlikte; hem ordumuzun gelecek ihtiyacına hizmet edecek; hem de ihracat potansiyeli yüksek olan ALTAY AHT’yi kendi kaynaklarımızla tasarladık.
ALTAY Asimetrik Harp Tankı
ALTAY Asimetrik Harp Tankı (ALTAY AHT), Otokar tarafından ALTAY Ana Muharebe Tankı (ALTAY AMT) Gövde ve Kule platformu üzerine geliştirildi. Günümüzde daha çok meskûn mahallerde geçen asimetrik harp şartlarının yoğunluk kazanması nedeniyle, modern orduların uygun donanıma sahip tank ihtiyacının artacağını öngören Otokar, 20 kişilik özel bir ekip ile 5 ay gibi kısa bir sürede ALTAY AHT’yi tasarladı. Dünyadaki benzerlerine göre daha üstün beka, hareket kabiliyeti ve ateş kabiliyeti özelliklerine sahip ALTAY AHT’yi, ALTAY AMT’den ayıran başlıca özellikleri ise; zırh sistemi, görev donanımları ve burulabilen milli süspansiyon sistemi olarak sıralanabilir.
Otokar’ın tasarladığı ALTAY AHT’nin başlıca özellikleri şu şekilde özetleniyor:
Hibrit ve asimetrik muharebe şartlarında AMT’ler için büyük tehdit oluşturan güdümlü ve güdümsüz roket saldırıları, yollarda ve sokak aralarında oluşturulan çukur ve bariyerler, EYP’ler ve mayınlarla yapılan saldırılara karşı tankın bekasını artırmak için Kompozit Reaktif Zırh (ERA) ve Çubuk Zırh Sistemleri tank üzerinde kullanıldı.
Teleskopik Yükseltilebilen Gözetleme Sistemi (EOS) ilavesi, 360 derece farkındalık sağlayan YAMGÖZ sistemi ve UKSS’nin yeniden konumlandırılması ile durumsal farkındalık artırıldı.
Uzaktan Kumandalı EYP saldırılarına yönelik olarak tank üzerinde Jammer bulunuyor.
Ayrıca saldırının geldiği yönü tespit edebilen Atış Yeri Tespit Sistemi ile keskin nişancı tehditleri ve Lazer Uyarı Sistemi ile lazer güdümlü tanksavar, güdüm işaretleyici ve lazer ile mesafe ölçümleyen tehditleri tespit edebiliyor. Tespit edilen tehdit yönü Soft Kill (Akıllı Sis Perdesi) Sistemi ile otomatik olarak sislenebiliyor. EOS, UKSS ve tank kulesi kullanıcı tercihine bağlı olarak otomatik olarak tehdit yönüne yönlenebiliyor.
Tankın önünde şoför tarafından yönlendirilebilen, savunma mevzilerinin hazırlanması, muharebe alanında karşılaşılabilecek engellerin temizlenmesi, tank hendeklerinin doldurulması gibi amaçlarla kullanılabilen, yönlendirilebilir dozer bıçağı yer alıyor.
Kaynak: http://m.star.com.tr/teknoloji/altay-seri-uretim-icin-gun-sayiyor-haber-1215948/
EDİTÖRÜN YORUMU
Milli tank Altay konusu artık yılan hikayesine döndü dönecek derken güzel haberler IDEF 2017 fuarında geldi. Altay’ın motoru ile ilgili sorunlar çözüldüğünde seri üretime geçilecek. Zira motor hariç bütün konular tamamlandı, yerli tank Altay artık seri üretim için gün sayıyor, bize o günü sabırla bekliyoruz.
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Büyük kurtuluş

Ben üretilen lerin bir eldeki parmak sayısını geçmeyeceğini düşünüyorum altay tankini 2007 de çıkardınız yıl olmuş 2017 hala çıkamıyor yakında denilerek hükümet altay tankini reklam etti edeli 2 dönem seçim kazandı fırat kalkanina çıkan obüs sayısını gördük toplasan 25 30 tane tabi övüne övüne bitiremedigimiz silah ürünlerinin montajlamasini yaparak kendi kendimizi kandiriyoruz nasıl ki ülkemiz de bursa da üretilen fiat model li otomobil urettigimizi düşünen ler vardır aslında parça italya dan geliyor bize de montajlamak düşüyor almanya ile ilişkilerde sıfıra düştü artık tank ve silah ürünlerinin parçalarını ve hammaddesi ni nereden alacağız

Egemen Türk

Bu otokar her hakkı devlete ait olan Altay (amt) ı bu şekilde geliştirmeyip Altay(aht) de diye farklı, daha iyi bir modeli piyasaya sürüyor çünkü aht modelinin satış hakkı devlette değil kendilerde olacak otokardan milli olmaz! Bu ülkenin geleceğine set olmuş otomobil teknolojisinde bu kadar geri kalmamızdaki 1. etken olan bu aile sırf Türkiye otomobil üretmesin, bu teknolojiye sahip olup ilerlemesin diye türlü entrikalarla Devrim i sabote etmiş ve akabinde Ford ile anlaşıp Amerika’ya çalışmış bir ailedir. Bu yazdığım bilinenlerden sadece bir tanesi daha kaç sektörde Türkiye ye engel oldular Allah bilir.

Social profiles
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x