Yerli sondaj gemisi ve platformu geliyor! Türk yapımı olmayan bir şey kalmayacak!

Yerli sondaj gemisi ve platformu geliyor! Türk yapımı olmayan bir şey kalmayacak! 1

yerli sondaj gemisi

Türkiyemizde hemen her gün can sıkıcı bir olay yaşana dursun, ülkemiz adına çok sevindirici gelişmeler de ardı ardına geliyor. Ancak gündeme gelmiyor orası da malum. Türk yapımı sondaj gemisi de yolda…

Ekim ayında denize açılacak ilk yerli sismik arama gemisi Turkuaz’ın hem madencilik faaliyetlerinde kullanılacağını hem de deniz altındaki yaşamı inceleyeceğini anlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Barbaros, petrol ve doğalgaz ile alakalı denizlerimizi süpürüyor. Madencilik için de bu aynı şekilde geçerli. 50 santim yüksekliğinde denizin altının komple maden olduğunu düşünelim, onun sıyrılması gerekiyor. Böyle bir zenginliğimiz var, bunun kanun alt yapısını hazırladık. Bu gemi (Turkuaz) deniz canlılarının, denizlerdeki hayatın, kirlilik ve temizlik oranının da bilinmesine yarayacak” dedi.

Yeni yerli gemiler ve platformlar geliyor!

Yıldız, Barbaros Hayrettin Paşa’yı bir süreliğine 14 milyon dolara kiraya verdiklerini, bu sayede harcanan paranın birkaç yıl içerisinde kendisini amorti edebileceğini söyleyerek. Turkuaz için harcanan paranın da aynı şekilde amorti edileceğine inandığını ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

“Turkuaz için harcadığımız 300 milyon lirayı da biz inşallah alacağız. Turkuaz’dan sonraki hedef Türkiye’nin bir sondaj gemisi, sondaj platformuna sahip olmasıdır. Şu anda ham petrol varil fiyatlarının düşmesinden dolayı bir kısım sondaj gemilerinin ucuzladığını gördük. Petrol platformlarını günlük 1 milyon dolar civarında kiralıyorduk. Bundan sonra kendimiz bunu yapmış olacağız, bu tür yatırımlar da kendisini 3-4 yılda amorti eden yatırımlardır. Tuzla’nın bu mühendislik seviyesine çıktığını gördük. Türkiye firmalarından şu anda Hazar’da platform yapanlar var. Bizim yerli sanayideki bir kısım pahalı üretimlerimizin bile gerçekleşmesi adına tercih edilmesi gereken bir nokta olduğu kanaatindeyim. Türkiye’de yaptırmak için irademizi korumuş olacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles