Yerli savunma şirketi OTOKAR’dan dünyaya gövde gösterisi!

Yerli savunma şirketi OTOKAR'dan dünyaya gövde gösterisi! 1

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli savunma sanayi firmai Otokar, 13-17 Haziran tarihleri arasında Paris’te düzenlenen Avrupa’nın en büyük savunma sanayi fuarı Eurosatory 2016’ya altı farklı zırhlı aracıyla katıldı.

Otokar, sektörün dev buluşmasında üstün hareket kabiliyeti, balistik ve mayın korumasına sahip yeni paletli zırhlı aracı TULPAR-S’in Zırhlı Personel Taşıyıcı modelini ilk kez Paris’te sergiledi.

Türk savunma sanayini yurtdışında başarıyla temsil eden Koç Topluluğu firmalerinden Otokar, Avrupa’nın en büyük kara sistemleri fuarı olan Eurosatory 2016’da fikri mülkiyet hakları kendine ait olan 6 aracıyla yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin lider kara araçları tedarikçisi olan Otokar, sektör profesyonellerini bir araya getiren, kendi tasarımı olan Arma 8×8, Arma 6×6, Cobra, Cobra II, Ural ile yer aldı. Sektörün dev buluşmasında özgün Türk tasarımı olan, Türk mühendisliğinin ve Türk işçisinin emeği ile üretilen üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra mayın korumasıyla da ön plana çıkan yeni nesil paletli zırhlı araç TULPAR-S’in zırhlı personel taşıyıcı versiyonunu ilk kez sergilendi. Fuarda ayrıca, Altay hakkında bilgiler paylaşıldı.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar’ın kara sistemlerinde en deneyimli savunma sanayi firmai olduğunu söyleyerek, bugün firmain ulaştığı nokta hakkında şunları söyleyerek: “60 tona kadar uzanan; 4×4’ten 8×8’e, paletli zırhlı araçlara kadar farklı tip ve versiyonlarda araçlarımız ve Otokar tasarımı kule sistemlerimizle Türkiye’nin kara sistemleri üreticisiyiz. Türkiye’nin en büyük kara sistemleri tedarikçisi olmamızın yanı sıra 5 kıtada 30’a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. 50’ye yakın kullanıcımızın farklı ihtiyaç ve beklentilerini analiz ediyor, bu ihtiyaçları yanıtlayabilecek çözümleri hızlı şekilde geliştiriyoruz. Envanterlerinde Otokar araçlarına sahip kullanıcılarımız, yeni kullanıcılar için referans oluyor, her geçen yıl bayrağımızı yeni ülkelerde dalgalandırıyoruz. 29 binden fazla askeri aracımız, dünyanın çok farklı noktalarında, zorlu iklim koşulları altında, riskli bölgelerde aktif hizmet veriyor.”

HER TÜRLÜ ARAZİ VE İKLİM KOŞULUNA MEYDAN OKUYOR: TULPAR-S

Otokar’ın paletli zırhlı araç ailesinin yeni  üyesi TULPAR-S’in ilk kez Fransa’da sergilenen Zırhlı Personel Taşıyıcı versiyonu üstün hareket kabiliyeti, yüksek balistik ve mayın koruması, modern ve esnek elektronik mimarisi ile ön plana çıkıyor. Silah taşıyıcıdan personel taşıyıcıya kadar pek çok göreve uygun olan TULPAR-S, isteğe göre farklı görevler için farklı konfigürasyonlara sahip olabilecek modüler bir platform olma özelliği de taşıyor. Geniş iç hacmi, yüksek taşıma kapasitesi ve esnek mimarisi sayesinde gelecekte de ortaya çıkabilecek zırh ve görev donanımı ihtiyaçlarına cevap veren TULPAR-S, her türlü arazi ve iklim koşuluna meydan okuyor. Amfibik versiyonu ile hem karada hem de denizde kullanılabilen TULPAR-S üstün hareket kabiliyeti, ateş gücü ve beka kabiliyetleri ile dikkat çekiyor.

YENİ NESİL MODÜLER ZIRHLI ARAÇ: ARMA

Otokar’ın fuarda tanıttığı yüksek taktik ve teknik özelliklere sahip yeni nesil çok tekerlekli modüler bir araç olan ARMA, üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın, balistik koruma özelliğinin yanı sıra orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyonuna uygun.. En zor arazi ve iklim koşullarında, barış koruma ve insani yardım operasyonlarında hizmet veren ARMA’nın isteğe bağlı amfibik kaabiliyeti de  mevcut. Eurosatory 2016’da sergilenen ARMA 6×6 ve 8×8; özellikle yüksek muharebe ağırlığı ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor. ARMA, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı silah ve kule sistemleri ile donatılabiliyor. ARMA ailesi zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı muharebe aracı, komuta kontrol, KBRN keşif aracı gibi farklı görevlerde kullanılabiliyor.

EN ZORLU GÖREVLERDE ÜSTÜN PERFORMAS SAĞLIYOR: COBRA II

Sektörün öncü kuruluşlarını ağırlayan Eurosatory 2016’da Otokar’ın sektör profesyonellerine tanıttığı bir diğer araç olan Cobra II, üstün teknik ve taktik özellikleri ve modüler platformuyla ön plana çıkıyor. Üstün hareket kabiliyeti, 9 personel taşıma kapasitesinin yanında personele sağladığı yüksek koruma, ateş gücü ve görev ekipmanları ile askeri uygulamalar için ideal bir platformu bulunan araç; aynı zamanda amfibik opsiyonuna da sahip. Cobra II en zorlu arazi ve iklim koşullarında üstün performans sağlıyor.Cobra II  artık silahlı kuvvetler envanterinde görev almaya başladı.

HER ZAMAN GÖREVE HAZIR: COBRA

Dünyada 15’ten fazla ülkede aktif olarak kullanılan Otokar’ın COBRA zırhlı aracı yüksek hareket ve beka kabiliyeti ile öne çıkıyor. Monokok gövdesi ve optimize edilen gövde araçları ile üstün mayın ve balistik koruma sağlayan COBRA, sınıfındaki en geniş iç mekânını sunuyor. COBRA modüler yapısı sayesinde; personel taşıyıcı, silah platformu, KBRN keşif, kara gözetleme radar, ileri gözetleyici, ambulans ve komuta yeri araç konfigürasyonlarına ihtiyaç duyulan farklı görevlere uyarlanabiliyor. COBRA’nın amfibik seçeneği de bulunuyor.

EN ZORLAYICI GÖREVLERE HAZIR: URAL

Emniyet ve iç güvenlik güçlerinin güncel ihtiyaç ve gelecek beklentilerine göre tasarlanan zırhlı personel taşıyıcısı URAL, çok yönlü modüler platformu ve yenilikçi özellikleriyle en zorlayıcı görevlerde dahi üstünlüğünü sergiliyor. Tamamı zırh sacından üretilen personel kabini ile farklı düşmanlara karşı üst seviye personel koruması sağlayan URAL, geniş iç hacmi ve koltuk ara mesafeleri, ergonomik tam boy koltukları, süspansiyonu ve sınıfındaki en büyük lastik ebadı sayesinde personel konforunu da en üst seviyede tutuyor. Aracın yüksek mukavemetli çelik şasisi üzerindeki üstün nitelikli yürür aksamı maksimum arazi performansı sağlarken, kauçuk bağlantı elemanları üzerindeki zırhlı gövdesi de çeşitli yol şartlarındaki titreşimin en aza indirilmesine yardımcı oluyor.

TÜRKİYE’NİN ANA MUHAREBE TANKI : ALTAY

Türkiye’nin ana muharebe tankı ALTAY projesinde “Konsept Tasarım”, “Detaylı Tasarım” ve “Prototip Geliştirme ve Kalifikasyon” olmak üzere üç aşamadan oluşan Dönem I olarak adlandırılan bölüm Otokar ana yükleniciliğinde yürütülüyor. 500 milyon USD’lik bütçeye sahip projedeki tüm adımları plana uygun olarak başarıyla devam ettiren Otokar, şu ana kadar beş adet prototip üretti. Şu anda Dönem I’in son aşaması olan “Sistem Kalifikasyon ve Kabul Testleri” Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yapılan testlerle devam ediyor. Günümüzün ve geleceğin tehditlerine karşı Türkiye Silahlı Kuvvetleri’nin istek ve beklentilerine göre tasarlanan ve geliştirilen ALTAY, bugün 3.nesil üzerinde (3+) bir ana muharebe tankı.

Seri üretim Dönemi (Dönem II) ile ilgili teklifi Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından değerlendirilmekte olan ALTAY’ın 2018 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi hedefleniyor.

Kaynak: Otokar

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlker

Ak partililer sevmez otokarı koç şirketi oldugu için.Sırf kinlerinden altayı Bmc ye vermeyi düşünüyorlar ama Bmc yandaş olmasına ragmen milyonlarca dolar peşin aldıgı zırhlı araçları bile 3 yıldır teslim etmiyor

Social profiles
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x