Yerli savaş uçağı tanıtıldı! Adı: FX-1!

Yerli savaş uçağı tanıtıldı! Adı: FX-1! 1

milli savas ucagi fx-1

Yerli otomobil tartışmaları süre dursun, Türkiye yerli savaş uçağı için düğmeye çoktan bastı bile.

İki yıl önce üç farklı konsept üzerinde çalışmalarını sürdüren TAİ ve Hava Kuvvetleri sonunda çift motorlu uçakta karar kıldı. FX-1’in seri üretimi 2025’te başlıyor.

‘Milli Muharip Uçak’ üretimi kapsamında TAİ ve Türk Hava Kuvvetleri arasında ilk olarak 2011 yılında başlatılan çalışmalarda yeni bir aşamaya gelindi. Uçağın tek motorlu mu yoksa çift motorlu mu olacağı tartışma konusuydu. Daha uzun menzilli uçuş ve daha fazla silah yükü ile uçabilmesi açısından sonunda çift moturlu FX-1 modeli konsept üzerinde uzlaşmaya varıldığı ortaya çıktı. TAİ’nin yaptığı bir sunumda hedefleri ile birlikte anlatılan Milli Muharip Uçağı’nın son konsepti hizmete özel belgeler üzerinde de şekli ile belirtildi.

İşte yerli savaş uçağı konsepti!

milli savas ucagi fx-1 milli savas ucagi

2 Yıl süre ile test edilecek!
TAİ’nin gelişim safhalarına göre yaptığı planlamalara göre, FX-1 ilk kez uçtuktan sonra iki senelik süreçte, yani 2025 yılına kadar test aşamalarından geçirilecek. Uçağın bu süre içerisinde manevra kalibiliyetlerine ve o günki füze ve hedef ve radar sistemlerine göre donanımları güncellenecek. Uçağın radar ve silah hedef sistemlerinin de tamamen milli olması planlanıyor.

F-16’lar tarih olacak!
İnsansız Hava Aracı ANKA, eğitim uçağı Hürkuş derken Türkiye’nin gelecek 10 yıldaki en önemli havacılık projesi ‘Milli Muharip Uçak’ olacak. Bu uçağın, Hava Kuvvetleri’nde 1988’den bu yana kullanılan F-16’ların yerini alması planlanıyor. Silahlar gövde içinde taşınacak ve milli uçak radara yakalanmayacak!

fx-1 son durum

Tasarım çalıntı demeden önce okuyun!
Teknoloji ve tasarım alanında SaaB firmasından da destek alınan Milli Savaş Uçağı’nın çift motorlu konseptinin Çin’in ürettiği J-14 uçağı ile benzerliği dikkat çekti. TAİ’nin ana konsept üzerinde belirlenen FX-1 modeli üzerinde bazı eklemeler ve çıkartmalar yapacağı ve milli savaş uçağının konseptinin son halinin verileceği belirtildi. Çitf motorlu uçağın üretim aşamasında da motor üretimi alanında Çin’den de destek alınmasının gündemde olduğu belirtildi. Ancak amaç her şeyi tamamen milli imkanlarla yerli olarak yapmak!

16 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kenan kahraman

Uçağın ismi 1000BAZ71 OLSUN 1071 malum Anadolu’ya girisimiz Malazgirt zaferine atıf da bulunur BAZ ise en hızlı uçucu manasına gelir
Şahin besleyen ler onları baş BAZ orta BAZ vs. Diye sınıflandırır. Bence 1000BAZ71 güzel olur

Sera

Atatürk ün 1926 da kurduğu ve hatta avrupa ya uçak satışını yaptığı uçak fabrikası1950 de kapanmasaydı bugün uzaya çıkmıştık.Özal zamanında endonezya ve malezyaya mühendis verdik onlar kendi uçaklarını yapıyor. Biz o dönemde para bulamadığımız için fabrika kuramadık.

Berke

2035-2065 ölme babam ölme. Herhalde 2035’te 2 tane üretir. 2040’a kadar 15 tane olur. 2045 gibide petrol ürünlerini kullanımı ve üretimi sistematik bir şekilde bir şekilde bitirilir. Bizde bunları çocuklara veririz onlar drone diye uçurur. Ölme babam ölme. Türkiye’nin İlaç ve Yazılıma yatırım yapması lazım bu saatten sonra uçak üreteceksinde. Kaç tane f-16,f-4 almışız. Hala uçak rüyası yapmayın.

Ozcan DURMUSOGLU

Süreler uzun, çok uzun

Yusuf ilter

Gurur duyuyoruz devam etmek istiyoruz caydırıcı güç olmalı ülkem dosta yoldaş yardımcı düşmana gözdağı olsun ordum yürü koş türkiyem

Baki

Begenmeyenler 14 yil önceye baksin araba miz bile yoktu sindi tanklar tüfekler ucaklar daha ucak cikmadan dünyanin enkötüsü ama milli diye kafa bulandiriyorlar nerwden biliyorsa attak helikpoptere baknsin bi o sahis

serdar çankaya

Allah inşallah her şeyiyle yerli savaş uçağımızı yapacak olanlardan en üstünden en alttaki görevlilerine şimdiden Allah razı olsun elletiniz dert görmesin herkes herşeyi söyler ama birşey yapamazlar sizler doğru bildiğiniz yoldan şaşmayın.

serdar çankaya

Birde şu dünyanın hep yaptığı tersine mühendisliği bizde geliştirsek diyeceksinizki taklitçimisinizki hayır her gelişmiş devletlere bakın hepside bir yerlerden ele geçirmeyle veya gayrı resmi yollardan ele geçirmeyle yapılıyor ama benim bu tezim doğru değilmi soruyorum.

serdar çankaya

Dünyanın en kötüsü olsun ama benim milletimin alın teri mühendisimin teknisyenimin işçimin emeği olsun ben bundan gurur duyarım ama muhtaç değilim nemutlu bana çünkü kendi milletimin zeka ürününü kullanıyorum.

Social profiles
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x