Dünya için küçük, biz Türkler için büyük bir adım: Yerli uçak motoru!

Dünya için küçük, biz Türkler için büyük bir adım: Yerli uçak motoru! 1

yerli uçak motoru temsili

Yerli üretim furyası büyük hız ile devam ediyor. Türkiyemizin gücüne güç katacak olan bir alanda yerli malı teknoloji gururumuz olabilir.

Yıllardır ürettiği çğunluğu yerli malı ürünler ile bilinen ve son olarak, Amerikan Havacılık ve Uzaycılık firmai olan Pratt & Whitney 75 milyon dolarlık ortaklık anlaşması imzalayan Kale Grubu, ilk yerli uçak motoru için büyük mesafe katedildi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın başlattığı proje ile turbo jet seyir füzesi SOM’un motoru için uzun süredir çalışan Kale Ar-Ge, kritik tasarım fazını başarıyla geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MÜSİAD’ın geçen yılki fuarında Kale Grubu’nun üzerinde çalıştığı 180-200 kilometrelik SOM füzelerinin menzilinin uzatılması talimatı verdi. Bunun üzerine çalışmalarını hızlandıran firma, yeni motorda önemli bir aşamayı geçerek, tasarımı tamamladı. İlk motor Nisan 2016’da teslim edilecek. Uçak motorlarını geniş bir aileye benzeten ve bunların en küçük ferdini ürettiklerini söyleyen Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, “SOM füzelerinin ilk yerli motoru geliştirildi” olduğunu söyledi.

“İthalat düşecek, ihracat artacak!”
Türkiye, SOM füzelerinin motorlarının tanesini 150-200 bin dolar ödeyerek ithal ediyor. Kale’nin teslim edeceği 180-200 kilometre menzilli motorlarla, hem ithalat duracak hem de ihracat yolu açılacak. Ancak asıl önemli gelişme menzilin artırılması olacak. Osman Okyay, “Cumhurbaşkanımız, çalışmaya başladığımız füze motorlarını inceledi ve ‘Bunların menzilinin artırılması gerekiyor’ olduğunu söyledi. Ben de, ‘Biz zaten uzun süredir çalışıyoruz, görev verirseniz yeni motorla ilgili de çalışırız olduğunu söyledim’ olduğunu söyledi. Bundan bir sonraki motor projesinde menzilin 600-1000 km olması hedefleniyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles