Yerli otomotivi destek için “eş değer” modeli getirildi!

Yerli otomotivi destek için "eş değer" modeli getirildi! 1

esdeger-parca-donemi-98752-26012015095216

Yerli otomotiv yan sanayiini desteklemek için eşdeğer parça çalışması tamamlandı. İlk iki yıl TSE, daha sonra da akredite kurumlarca onaylanacak muadil ürünler orijinal parça yerine kullanılabilecek

Dünya.com’un haberine göre: Yerli otomotiv yan sanayiini desteklemek için eşdeğer parça çalışması tamamlandı. Hazine Müsteşarlığı 13 Ocak’ta tebliği yayımladı. Buna göre, 1 Haziran 2015’te eşdeğer parça uygulaması devreye girecek. İlk iki yıl TSE olmak üzere daha sonra akredite edilmiş belgelendirme kurumlarınca onaylanacak muadil ürünler orijinal parça yerine kullanılabilecek. Böylece otomotiv yan sanayinde yerli üretimin artması, tüketicilerin bakım onarımda sigortayla yaşadığı sıkıntının da bitmesi bekleniyor.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, eşdeğer parça için sigortacılık mevzuatında yapılan değişiklik ile yerli, kalitesi ve kalite güvence sistemi belgelendirilmiş üreticiler için yeni fırsatlar ortaya çıktığını vurguladı. “Ancak öncelikle teknik mevzuatın, Avrupa Birliği ile uyum içinde, son kullanıcının menfaatlerini koruyacak ve tedarik zincirinde müteselsil sorumluluğu paylaştıracak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir” diyen Baybalı, bu amaç doğrultusunda TAYSAD’ın, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve ilgili kurumlarla uyum içinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

One thought on “Yerli otomotivi destek için “eş değer” modeli getirildi!

  1. inş yerli otomobiline türkiye kısa zamanda kavuşur. kaliteli ve dünya üzerinde saygın bir marka oluşturulabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles