Yerli otomobilin hangi şehirde üretileceği belli oldu!

Yerli otomobilin hangi şehirde üretileceği belli oldu! 1

Milli otomobilimiz için çalışmalar son sürat devam ediyor. Yerli otomobil için çok önemli bir protokol imzalandı.

Bursa Ticaret ve Sanayi ile İstanbul Sanayi Odası arasında yapılan protokole göre, yerli üretimin ana merkezi, hali hazırda en büyük otomotiv üretim merkezi olan Bursa olacak. Bursa’da üretimi planalanan yerli otomobil için, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya ise ana yan sanayi sistemleri olarak yerli otomobile katkı sağlayacak.

yerli otomobil prototip

BTSO ile İSO arasında imzalanan protokol ile Bursa, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’yı içine alan Marmara Bölgesi, yerli üretimin sağlandı ana üs olacak.  Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay: “Türkiye kendi otomobilini üretme noktasında cesur ve doğru bir adım attı. Bursa iş dünyası olarak biz de ilk Türk markasının üretimine talip olduk. Merkezi Bursa’da olacak yerli otomobil üretimini İstanbul Sanayi Odası ile İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’daki ana ve yan sanayimizi entegre ederek planlayacağız” açıklamalarında bulundu.

Bilindiği gibi Bursa, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya global pazara yönelik otomotiv markalarının yoğunlukla bulunduğu, Fiat, Tofaş gibi markalarla otomotiv sanayi merkezleri olan illerimiz. Yerli otomobilin de bu illerde yapılması ve desteklenmesi kadar doğal bir durum yok.

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kursun

Bence bu isi sonunda Konya alacak. Konyayi hesaba katmayanlar sonunda görecekler Hükümet Konya diyecek.

Social profiles
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x