Yerli otomobilimizi üreten 5 büyük firmadan ilk açıklama yapıldı! İşte detaylar

Yerli otomobilimizi üreten 5 büyük firmadan ilk açıklama yapıldı! İşte detaylar 1

Türkiyemizin yerli otomobilini üretecek olan 5 büyük firma ilk resmi açıklamayı yaptı. Buna göre Otomobil Ortak Girişim Grubu’nun açıklaması şu şekilde;

“Bu kapsamda, Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde gelinen son durumu ve aldığımız ilk kararları kamuoyuyla paylaşmak isteriz.

– Türkiye’nin Otomobili projesinin uzun soluklu bir yatırım planlaması gerektiğinin farkındayız. Üç fazdan oluşan yaklaşık 15 senelik bir yatırım hamlesine yönelik planlarımızı hazırlamaktayız.

– Orta vadede tek bir platform üzerinde üretilecek 3 farklı elektrikli araç modelinden oluşacak otomobil portföyü, Türk halkının ihtiyaçları ve beklentileri göz önünde bulundurularak detaylandırılmaktadır.

– Uluslararası markalar ile rekabet edecek yerli marka araçların ilk modelini daha önce açıklandığı gibi 2019 yılında prototip, 2021 yılının sonunda seri üretime geçiş olarak planlamaktayız.

– Öncelikle Türk halkının beğenisine sunulacak olan Türkiye’nin Otomobili en yüksek standartlarda üretilecek ve geliştirilecek olup, sanayimiz ve teknolojimiz açısından da bir kaldıraç vazifesi görecektir.

– İkinci etapta, elektrikli Türk araçlarını sadece Türkiyede değil aynı zamanda dünya pazarında talep gören uluslararası bir marka haline getirmeyi hedefliyoruz.

– Tüm bu planlama çalışmalarımızı yürütürken önümüzdeki aylarda kurmayı planladığımız firmaimizin kilit yöneticilerini belirlemek üzere kapsamlı bir süreç yönetiyoruz.

OGG olarak Türk halkının projeye ilk günden bu yana verdiği desteği görmekten büyük bir memnuniyet ve gurur duyuyoruz.  Bunun en büyük örneğini, üretilecek araca şimdiden büyük bir talep gelmesinden görüyoruz. Ancak, şu aşamada bir ön sipariş alma durumu söz konusu olmadığını belirtmemiz gerekir. Üretim yeri kararı ise yapılmakta olan teknik ve finansal analiz çalışmalarının tamamlanmasını müteakiben verilecektir.

Yaptığımız tüm çalışmalar planlanan takvime uygun bir şekilde gitmekte olup, çalışmalarımız ilerledikçe gerekli bilgilendirmeleri OGG olarak yapmaya devam edeceğiz. OGG tarafından yapılan açıklamalar dışındaki haberlerin dikkate alınmaması hususunu kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles