Yerli otomobilden önce yerli elektronik hizmet aracını yaptık!

Yerli otomobilden önce yerli elektronik hizmet aracını yaptık! 1

Yerli elektrikli otomobil ne zaman piyasaya sürülecek, kim yapacak henüz belli değil ama, Bursa’da Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu “Pilotcar” adlı firma Türkiye’nin ilk “elektronik hizmet aracını” hizmete sundu.

Firmanın Genel Müdürü Şükrü Özkılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllar önce yurt dışında ziyaret ettikleri bir fuarda elektrikli araç şasileri gördüklerini, bunun kendilerine fikir verdiğini, heyecanlandırdığını ve elektrikli araç üretimi işine adım attıklarını söyleyerek.

Özkılıç, tamamen amatör bir ruhla 2011 yılında ilk prototipleri hazırladıklarını ve 2012 sonunda seri üretime geçtiklerini söyleyerek, konuşmasının devamında:

“Bu araç yüzde 100 yerli üretim yani yüzde 100 Türkiye’de üretiliyor, Türk sermayesiyle üretiliyor. Aracın parça bazında baktığımızda yüzde 70 yerlilik var. Aracın yüzde 30’u yurt dışından ithal ettiğimiz komponentlerle oluşturuluyor. Tabii bundaki isteğimiz; bu elektrikli araç pazarının genişlemesi ve bu tarz yurt dışından edindiğimiz ürünlerin de Türkiye’de üretilmesi sonucunda arabayı yüzde 100 yerlileştirmek. Yani bu aracı yüzde 100 yerli yaparsak işte o zaman gerçekten bir şeyleri başardığımızı hissetmiş olacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles