Yerli otomobilde son durum! Sevindirici gelişmeler var!

Yerli otomobilde son durum! Sevindirici gelişmeler var! 1

Türkiye’nin en büyük hayal kırıklıklarından biri olan ve hala kursağında bir düğüm gibi duran yerli otomobil konusu yavaş yavaş rayına oturuyor, düğüm çözülüyor.

Bir grup gazeteciyle sohbet eden Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil çalışmasında gelinen aşamaya yönelik bilgi verdi. Işık, “Şu anda detayları çalışıyoruz. Mayıs ayı sonuna doğru bu detayları da tamamlamış oluruz. Eğer bir aksilik olmazsa artık start verme noktasına gelebiliriz. 2020’den önce yerli otomobili yollarda göreceğiz. O iddiamız ve hedefimiz devam ediyor” dedi.

İlk yerli model otomobil geliştirildi!
Yerli otomobili özel sektörün üreteceğini anımsatan Işık, “Biz şimdi mimariyi oluşturduk, yol haritamızı belirledik. Mayıs ayı sonuna kadar ‘Kim üretmek istiyorsa elimizdeki model bu. Kim bu işe talip olur?’ diye açık çağrıya çıkmayı hedefliyoruz. Bakanlık olarak bir model ürettik” olduğunu söyledi.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı modelin alternatifli olduğunu kaydeden Işık, “Hatta bu modeli ürettik, yeni şeyler tasarladık. Menzili artırılmış elektrikli araç yoğunluklu olmak kaydıyla, sırf elektrikli model ve bunların dışında farklı bir model daha gelebilir. Yakıt türü itibarıyla alternatifli bir model olacak. Bu işe baş koyduk” olduğunu söyledi.


7 thoughts on “Yerli otomobilde son durum! Sevindirici gelişmeler var!

  1. Önce herkese bu haberin yerli otomobilin satisa ciktigi günü okumayi burdan duyrulmasi inanciyla ve dürüstlükle yazilmasini isteyenlerden birisiyim(eger bu haberin tersinesini yazilari cogalirsa benhic bir hakkimi bu görevde basi cekenlere hic bir hakkimi helal etmiyorum sayet nasip olurda cikarsa kötü habwrleri cikaranlarada helal etmeyecegim Allah yolunuzu acik kazancinizinda helal olmasi dilegimle .

  2. Bir an önce çıksında alalım.Milliyetçilik duygularımızın zirvede olduğu bir dönemde satışlarda patlama olacak inanıyorum.hadi çabuk olun çıkarın şu arabayı…

  3. Sayin Yetkili Merhaba

    Ben Yerli araba konusundaki calismalari takdire sayan bir calisma olarak goruyorum insallah gerceklesir. Bu konuda dis tasarim konusunda Oglum Yasin bey’in cizmis oldugu resimler var ayrica oglum su anda ist bir unuversitede endustriel tasarim muhendislik bolumunu okuyor tasarim ve cizimler konusunda cok basarilidir onun icin kendisine firsat verilmesi halinde oglumun bu cizimlerini ve bu bolumdeki calisan Muhendislerimize dis tasarim konusunda cok faydasi olacagini dusunerek’den kendilerine nasil ulasabiliriz bu konuda bize yardimci olacaginizi umit eder calismalarinizda basarilar dilerim.

    1. Utanmadan sikilmadan isvecin saab markasina bizim diyonuz bu milleti kandirmaya utanmiyonuzu hicmi hasiyet yok siz yetkililerde ben danimarkada yasiyom co iyi taniriz isveci her seyini yaziklar olsun

      1. Yalnız Saab markasının bizim olduğunu iddia eden yok, onu da nerden çıkarttınız? Saab firmasına ait bir otomobilin sadece bir modelinin altyapı hakkını parasını vererek satın aldık ve onun üzerine yerli otomobili inşa ediyoruz. Bu bize ortalama 5 sene kazandırdı. Milletimiz sabırsız olduğu için, 2030’a kadar bekletmek istememiş devlet…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles