Yerli otomobil “yerli batarya” ile şahlanacak!

Yerli otomobil "yerli batarya" ile şahlanacak! 1

Türkiye’nin önemli konularından biri olan yerli üretim’e bir destek de Gebze Teknik Üniversitesi’nde kurulan 10 kişilik araştırma gurubundan geldi. 

Gebze Teknik Üniversitesi’nde (GTÜ) kurulan Nanoteknoloji Enstitüsü’nden gelen habere göre, ekip geliştirmeye başladığı yerlibatarya sistemi ile merakla beklenilen yerli otomobil çalışmalarını daha da millileştirecek.

Milli bataryanın geliştirilmesi için 10 araştırma görevlisi ve bir Doçent’ten oluşan ekip ile çalışmalarını hızlandırdı. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan GTÜ kampüsünde kurulu olan Nanoteknoloji Enstitüsü’nde başlatılan çalışmalarla daha az maliyetli ve daha çevreci olan sodyum tabanlı milli bataryaların geliştirilmesi hedefleniyor. Projedeki en büyük hedef ise elektrikli olacak olan yerli otomobil projesindeki bataryalara Türk Malı yazdırabilmek.

Yerli otomobil için yerli yapım batarya!
Yerli batarya geliştirme çalışmaların sürdüğü Nanoteknoloji Enstitüsü’nde Doç. Dr. Fikret Yıldız öncülüğünde çalışan ve Türkiye’de bu alandaki tek çalışma grubu olan yüksek lisan ile doktora öğrencilerinin yer aldığı 10 kişilik ekip, lityum-sülfür ve sodyum-sülfür bataryalar üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar hakkında bilgi veren Nanoteknoloji Enstitü Müdürü Doç. Dr. Fikret Yıldız, aralarında yerli otomobil başta olmak üzere yerli telefon, tablet ve bilgisayarlarda Türk malı bataryaların kullanılmasını sağlayarak milyarlarca dolarlık batarya sanayisinden Türkiye’nin daha fazla pay almasını hedeflediklerini söyleyerek.

Uzun ömürlü batarya!
Çalışmalar hakkında bilgi veren Nanoteknoloji Enstitü Müdürü Doç. Dr. Fikret Yıldız, “Enstitümüzde değişik amaçlarla kurmuş olduğumuz laboratuvarlarımız mevcut. Bu laboratuvarlarımızdan biri de ince filim büyütme ve karakterizasyon laboratuvarımız. Bunun dışında batarya geliştirme laboratuvarlarımız, yakıt hücresi geliştirme ve solar-cell geliştirme laboratuvarlarımız mevcut. Batarya laboratuvarlarımızda yeni nesil batarya geliştirme çalışmalarımız var. Bunlar lityum tabanlı, sülfür tabanlı ve sodyum tabanlı bataryaların geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar. Bataryaların verimliliklerinin arttırılması, tekrar doldurulabilirlik sayılarının arttırılması gibi çalışmalar yapılmakta” olduğunu söyledi.

Yerli otomobilin her parçasının yüzde yüz yerli ve milli olması beklenemez ancak gelen haberler şunu gösteriyor ki, yerli otomobil ortaya çıktığında dünyada ki otomobillerden en büyük farkı, en yüksek yüzde ile sadece bir ülkeye ait olacak gibi. Zira çok büyük araba markaları bile araçların her parçasını kendileri üretmiyor.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x