Yerli otomobil tekrar görücüye çıkıyor! Bu kez gerçekten iddialı!

Yerli otomobil tekrar görücüye çıkıyor! Bu kez gerçekten iddialı! 1

Yerli otomobilin son hali yarın görücüye çıkıyor. Son gelen bilgiler ise gerçekten umut verici…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil çalışmalarında 5 Mayıs itibarıyla yeni bir aşamaya geçileceğini, F-16 savaş uçaklarında kullanılan gerçek zamanlı işletim sistemini yerli otomobile uyarlayacaklarını açıkladı. SABAH’ın geleneksel kahvaltısına katılan Bakan Işık, bu yeni teknolojinin kontrol avantajı sağlayacağını, araç güvenliği ve yakıt ekonomisini artıracağını belirtti.

Araçlardaki sensör teknolojisine de dikkat çeken Bakan Işık, “Diyelim ki, yolda gidiyorsunuz ve güvenlik riski oluşturacak şekilde öndeki araca aşırı yaklaştınız. Araç onu normal sensör teknolojisine göre daha kısa sürede hissedecek ve ona göre tedbir geliştirecek. Fren yapma mesafesi azaldığında öndeki araca ‘müsaitsen sen hızlan’ diyecek. Birbirleriyle iletişime geçecekler. Sadece senin fren yapman yetmeyecek” ifadelerini kullandı. Yarından itibaren ‘Türk otomobili’ ifadesini kullanmaya başlayacaklarını belirten Işık, şunları söyleyerek:

BABAYİĞİTLERLE GÖRÜŞME: Bazı görüşmeleri başlattık. Her şeyin kamuya açık olmasını istiyoruz. En büyük hassasiyetimiz şu: Geçmiş denemelerde milletimizde hayal kırıklığı oluşmuştu. Bu kez oluşmasını istemiyoruz. Onun için isim açıklamayacağım. Ama hem Türk hem yabancı yatırımcılarla görüşüyoruz.

TESLA İŞİMİZİ KOLAYLAŞTIRDI: Tesla örneği işimizi kolaylaştırdı. Tesla’nın model 3’ü piyasaya çıkmadan bir hafta içinde 450 bin satışa ulaştı. Bin dolar kaparo alarak 450 milyon dolar topladılar. O parayla fabrikayı yapıp bitiriyorlar. Bizim de 2 yıldır ısrarla söyleyerekğimiz buydu. Dünyanın böyle bir konsepte ihtiyacı var ve bu olacak. Otomobili uyarladığımız zaman Tesla’dan daha iyi ve iddialı bir araç ortaya çıkacak.

ENDONEZYA’YA DA SATARIZ: 2019’un başında otomobili çıkardığımız zaman pek çok özellik Tesla’da olmayacak. Artvin Şavşat’ın Meydancık’ına da Endonezya’nın bir adasına da çok rahatlıkla satılabilir. Bu araç büyükşehirlerde kaldığınız sürece 100 kilometrede başka bir şeye ihtiyaç duymadan 2 TL’lik şarj maliyeti ile gidecek. Daha fazlasına ihtiyaç olursa arabada küçük jeneratör var, burada da bin km’yi 20 litrelik benzinle gidip geleceksiniz.

GERÇEK ZAMANLI İŞLETİM: Savunma sanayiinde F-16’larda kullandığımız ‘Real-Time Operating System’ yani gerçek zamanlı işletim sistemini otomobile aktarıyoruz. Bu, inanılmaz kontrol avantajı sağlayacak. Yakıt ekonomisinden araç güvenliğine kadar. Saniyeden kısa bir sürede yakıt sistemi kendini realize edecek. ‘Fazla mı yakmalıyım, az mı yakmalıyım’ diye soracak.

PİYASAYA ÇIKMAYA HAZIR: Yarın fotoğraf çekmemek kaydıyla yeni dizaynları göstereceğim. Bugün aslında piyasaya çıkmak için pek çok şeyimiz hazır. Ama öyle iddialı çıkalım ki, herkes otomobilimizi Tesla ile kıyaslasın istiyoruz. Bu konu Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu bir iddia.

UÇAK TEKNOLOJİSİ: Sensör teknolojisi bu araçta önemli yer tutacak. Diyelim ki, yolda giderken, güvenlik riski oluşturacak şekilde öndeki araca yaklaştınız. Araç onu normal sensör teknolojisinden daha kısa sürede hissedecek ve ona göre tedbir geliştirecek.

Kaynak: Sabah

 

One thought on “Yerli otomobil tekrar görücüye çıkıyor! Bu kez gerçekten iddialı!

  1. Biz arabamızı üretmek için neden paralı bir baba yiğit arıyoruz ki bu sektörde çalışanların bir araya geleceği ve ekip çalışması yapacağı örnek olarak (son zamanlarda torku markası gibi ) işin üstesinden gelecek ve çoklu ortaklı özel bir sermayenin meydana gelmesi için bir çalışma yapılamaz mı bence yapılır ? Hemde çok güzel olur. Devlet buna öncülük etsin bende şahsi olarak bu işin uluslar arası pazarında görev almak için bütün birikimi mi bu işe yatırırım.
    bu anlamda yapılacak bir özel sermaye kuruluşuna eminimki yurt dışından da büyük paralar ve gelişmiş beyinler katılacaktır. bırakın siz araba üretmeyi çok kısa zamanda neler üretemezsiniz ki bir düşünün ULUSAL OLARAK ÜRETİR GLOBAL OLARAK SATARIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles