Yerli otomobil projesine ne oldu? Bakandan yeni açıklama

Yerli otomobil projesine ne oldu? Bakandan yeni açıklama 1

Türkiye’nin son 10 yıldır kendi kendine ürettiği milli ve yerli teknolojiler almış başını giderken, ülkemizi karıştırmaya çalışan şer odakları yerli üretime dur diyemedi.

Türkiye’nin uzun süredir hasretini çektiği ve bir kaç yıldır çok önemli mesafeler katettiği yerli ve milli otomobil projesinde bir aksama var mı? Bu sorunun cevabını yeni Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanı olan ve şimdi ki Milli Savunma Bakanı Fikri Işık‘tan görevi devir alan Faruk Özlü önemli açıklamalarda bulundu.

Durmak yok, yerli otomobil de yola devam!

Faruk Özlü yaptığı açıklama ile gönüllere su serpti diyebiliriz. Zor ve sıkıntılı günler geçiren güzide ülkemiz, her türlü oyuna, kumpasa, teröre rağmen yoluna devam ediyor. Bu konuda önemli açıklamalar yapan Bakan Faruk Özlü:

Sayın Cumhurbaşkanı bize bir hedef gösterdi. Türkiye’de bir babayiğit çıksın yerli otomobil yapsın, bizim de yerli otomobil markamız olsun diye. Baktığınız zaman gelişmiş ülkelerin aşağı yukarı tamamının kendi otomobil markaları var. Hatta çoğu ülkenin birkaç dünya markası var. Almanya’da, Fransa’da ve Kore’de böyle.
Bize düşen görev, sayın Cumhurbaşkanı’nın gösterdiği hedefi formüle etmektir.

Ben göreve geldikten sonra arkadaşlarımızla istişare ettik. TÜBİTAK ve bakanlıktaki arkadaşlarla görüştük. Ortak tespitimiz, yerli marka otomobilin iş modelinin nasıl olması gerektiği yönünde. Otomobil, sektörü ticari faaliyetleriyle ön plana çıkan bir sektör. %25 teknoloji ise %75 ticari faaliyeti olan bir sektör. Yani ana yüklenicinin işin başından itibaren içinde olması ve tüm faaliyetlerini üstlenmesi gerekiyor. Bunun tanıtımı, reklam yönü, yaygın bayi tarafı var. Bir otomobilin tasarım maliyeti 1 milyar dolar ise markalaşma maliyeti 4-5 katını bulabiliyor. Biz burada bir Türk markası oluşturacağız.

Bu maliyet; tasarım ve üretim maliyetinin 4-5 katı. Çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’de bu konuda bilen kişilerle istişare ediyoruz. Epey bir noktaya geldik. Son durumu sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a ileteceğiz. Onların talimatları sonrasında son kararı verip sizlere arz edeceğiz.” diyerek yerli otomobil projesinin er yada geç bitirilerek hazır hale getireceğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles