Yerli otomobil ne kadar olacak? Tamamen yerli mi olacak? İşte cevap!

Yerli otomobil ne kadar olacak? Tamamen yerli mi olacak? İşte cevap! 1

Yerli teknoloji projeleri aldı başını gidiyor. 2002 yılından bu yana onlarca yerli proje bitti ve bir o kadarı daha yapım ve proje aşamasında. Bunlardan en önemlisi şüphesiz yerli otomobil!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobile ilişkin yaptığı son açıklamada “Çok pahalı bir otomobil olmayacak. İnanıyorum ki tüketicimiz, kendi markasını yüksek kalite ve konforda, uygun maliyetlerle alacak” olduğunu söyledi.

Yerli otomobil tamamen yerli üretim mi olacak?

Bu sorunun cevabını veren Bakan Işık: “Her şeyin Türkiye’de yapılması, bitirilmesi, sonra da satışa çıkarılması çağ dışı bir anlayış” olduğunu söyledi. “Zamanı değerlemek için bu konuda deneyimi, birikimi olan, dünya çapında bir firmale biz bir anlaşma yaptık. Teknolojiyi birlikte geliştireceğiz, onların var olan birikimlerini kullanacağız. Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok, keşfedilmiş bir Amerika var. Dolayısıyla, ‘bu yerli değil filan’ diyor. Hayır bu yerli olacak” dedi.

Bakan Işık, 54 yıl sonra Devrim otomobilinin Türkiye’de oluşturduğu rüyayı gerçeğe dönüştüreceklerini vurgulayarak, artık zaman kaybına tahammüllerinin olmadığını ifade etti.

Yerli otomobil hangi fiyat aralığında olacak?

Açıklamalarında devam eden Bakan Işık, yerli otomobilin fiyatı konusunda ise: “Çok pahalı bir otomobil olmayacak, rekabetçi bir fiyat olacak. Onu şu anda hesaplıyoruz. İnanıyorum ki tüketicimiz, kendi markasını yüksek kalite ve konforda, uygun maliyetlerle alacak. Türkiye’nin 54 yıldır ertelediği bir projeyi hayata geçiriyoruz. Kendini bu ülkeye, bu topraklara ait hisseden herkesin heyecanlandığı bir proje… Çok ihtiyatlı gidiyoruz. Normalde bu projeler çok daha erken açıklanabilirdi ama biz yaklaşık 1,5 yıldır çok böyle ilmek ilmek dokuduğumuz bir kilim gibi bir proje sunuyoruz. Niye? En temel önceliğimiz, milletimize bir hayal kırıklığı yaşatmamak. Bugün bize itiraz eden insanlar bile, ‘çok akıllı bir iş gerçekleştirildi’ diyecekler, hiç merak etmeyin.” diyerek sözlerini bitirdi.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x