Yerli otomobil konusunda yeni bilgiler gelmeye devam ediyor!

Yerli otomobil konusunda yeni bilgiler gelmeye devam ediyor! 1

Anadolu Grubu’nun Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak, yerli otomobilin tasarımının da yerli ve milli olacağını açıkladı.

Yerli otomobilin tasarımı

“Türkiye’nin otomobili”nin tasarımıyla ilgili değerlendirmeler de yapan Koçak, “Yaklaşık 2 aydır bunun üzerinde ciddi anlamda çalışıyoruz ama bu noktadan sonra çalışmalar biraz daha hızlanacak. Seçim, değerlendirme, araştırma süreci çok zaman alıyor. Bu aşamaların sonuna doğru yaklaştık. Dolayısıyla biraz daha hızlanacağımızı düşünüyorum” olduğunu söyledi.

Koçak, tasarımın da yerli olduğuna dikkat çekerek, “Yerli ve milli bir otomobilden anladığımız o” dedi.

“2022’de ilk üretimimizi gerçekleştireceğiz”

Koçak, “2019 yılı sonuna kadar ilk prototipi gerçekleştirip sunmayı, daha sonra da 2022 yılı içerisinde ilk üretimimizi gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Şu anda takvimde herhangi bir sapma söz konusu değil. Teknoloji olanakları, firma oluşumu ve yönetici kadrosunun seçimi aşamasındayız. Sayın Bakanımız zaten bu konuyla ilgili açıklamalarını yaptı. Yani proje takvimine uygun olarak hızlı bir şekilde ilerliyor. Biz Türkiye’nin elektrikli otomobildeki bu dönüşümü iyi değerlendireceğini ve bu fırsatı kullanarak kenti markasını yaratıp, dünya standartlarında teknolojiye sahip bir otomobil üreteceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Otomobil yüzde 100 elektrikli olacak”

Ortak Girişim Grubu tarafından üretilecek, üzerinde çalışmaların devam ettiği yerli otomobile ilişkin bilgiler veren Koçak, “Otomobil yüzde 100 elektrikli bir otomobil olacak. Bir platform üzerinden 3 farklı otomobil yaklaşık 1-1,5 senelik aralıklarla piyasaya sunuluyor olabilecek. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da açıklanmış olan takvime şu anda sadık kalmaya gayret etmeye devam ediyoruz” olduğunu söyledi.

Fiziki gerçekleşmelere yönelik değerlendirmeler de yapan Koçak, “Tüketicinin ilk göreceği somut girişim 2019 yılı sonunda ortaya çıkarmayı hedeflediğimiz prototiple oluşacak” olduğunu söyledi.

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/yerli-otomobilin-tasarimi-da-yerli-ve-milli-olacak-357566.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles