Yerli otomobil iddialarına Bakan Işık yanıt verdi!

Yerli otomobil iddialarına Bakan Işık yanıt verdi! 1

yerli otomobil prototip

Yerli otomobil gerçekten başka bir araçtan kopyalandı mı? İşte yanıt. 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil ile ilgili olarak Cadillac marka otomobil kopyası iddialarına ilişkin yanıt verdi.

yerli otomobil cadillac mi

Sanayi Bakanı Fikri Işık, İsveçli Saab markasının 9-3 platformunun fikri mülkiyet haklarının, İsveç Milli Elektrikli Araç Şirketi’nden (National Electric Vehicle Sweden-NEVS) satın alındığını açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobille ilgili, “Saab 9-3’ün isim hakkını değil, fikri mülkiyet haklarını satın aldık” olduğunu söyledi. Yerli otomobil için iki yolun bulunduğuna işaret eden Işık, bunlardan birinin her şeyin Türkiye tarafından yapılıp ortaya bir prototip çıkarmak olduğunu söyleyerek. Böyle bir çalışmanın 3-5 yıl zaman alacağını ve 1 milyar dolarlık da maliyet gerektirdiğine dikkati çeken Işık, şunları kaydetti: “Bu, aslında Amerika’yı yeniden keşfetmek anlamına da gelir. İkinci yol nedir? Bu noktada çalışmış, bilinen, kendini ispat etmiş bazı firmalarla işbirliği yapmak ama her şeyden önce fikri mülkiyet hakları sizde olan bir platforma sahip olmak.

Biz bu iki alternatif arasında karar vermek durumundaydık ve olduğunu söyledik ki; ‘5 senelik zamanı ve 1 milyar doları boşa harcamayalım’ ve zaten var olan bir platformun fikri mülkiyet haklarını satın almaya karar verdik. Bunun üzerinden teknolojiyi geliştirmeye devam edersek, en az 3 yıl ve 1 milyar dolarlık avantajla başlamış oluruz ve o 1 milyar dolarla projeyi bitirebiliriz. Bu noktada ciddi bir araştırma yaptık ve Saab 9-3’ün platformunun bizim açımızdan çok uygun olduğunu tespit ettik.”

Tanıtılan yerli otomobilin prototip olduğunu ve son halinin çok daha iyi olacağını ve herkesin beğeneceğini söyleyen Işık, yerli otomobilin 2019 yılına kadar yollara çıkacağını kaydetti.

Yerli otomobilin adını henüz koymadıklarını hatırlatan Bakan Işık bunu yerli otoyu üretecek babayiğitle karar vereceklerini dile getirdi.

Bilindiği üzere yerli otomobil: elektrikli, menzili uzatılmış elektrikli ve benzinli olarak 3 farklı seçenek ile gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles