Yerli otomobil için geri sayım sürüyor! Bakan’dan haber var

Yerli otomobil için geri sayım sürüyor! Bakan'dan haber var 1

Türkiye’nin merakla beklediği yerli otomobilde çalışmalar son sürat devam ediyor. Tünelin sonunda ki ışık artık çok daha yakın…

Son yılların en popüler konularından biri olan yerli ve milli bir otomobilin üretilmesi konusu tartışılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz senelerde yerli otomobil denerek lanse edilen ve başka bir çok yabancı araca benzediği için eleştirilen “yerli otomobil”, Saab firmasının bir modelinin altyapısını satın alındığının açıklanmasından sonra sular biraz olsun durulmuştu. Zira satın alınan altyapı, otomobilin iskelet parçalarından biri olduğu için, Türkiye’nin ürettiği yerli otomobilde ortalama 5 senelik bir avantaj sağlandı. Yani otomobili yollarda 5 yıl daha önce görebileceğiz.

SON AŞAMADAYIZ!

Yerli otomobilden son haber ise, Bilim, Sanayive Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den geldi. Bir gazetecinin yerli otomobil sanayisiyle ilgili sorusuna cevap veren Özlü, “Yerli otomobilde iş modeli üzerinde çalışıyoruz. Sonuçlanma aşamasına geldi. Onunla ilgili, proje ve iş modeli ne olacağını Sayın Başbakan’a arz edelim, onaylarını alalım sizinle paylaşacağız. Son aşamaya geldi.” yanıtını verdi.

Yani yerli otomobil tam gaz geliştirilmeye devam ediyor. Hemen oldu bittiye getirmek istemeyen devlet, yapmışken en iyisi olsun istiyor. Hatta son ayların popüler arabası Tesla’ya bile rakip olabilecek özelliklere sahip olacağı daha öncede açıklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles