Yerli otomobil “bir dünya markası” olacak!

Yerli otomobil "bir dünya markası" olacak! 1

Yerli ve milli otomobilin geliştirme süreci tüm hızı ile devam ederken, otomobilin insanlarda ortaya çıkardığı beklenti de günden güne artıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin hedefinin “yerli otomobil üretmek” değil, “dünyada tutacak bir marka” oluşturmak olduğunu söyleyerek. Özlü, bu konuda idari ve teknik şartnameleri hazırlama aşamasına geldiklerini belirtti. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesini ele aldı. Bakan Özlü yaptığı sunumda, tamamlanacak Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve sanayi sitesi projeleri kapsamında bu yıl sonuna kadar 19 bin, 2017’de 31 bin, 2023’e kadar da 1 milyon ilave istihdam oluşturacaklarını bildirdi.

Hem yerli hem dünya markası

Özlü, yerli otomobil üretimine dönük çalışmaları hakkında da bilgi verdi ve özetle şöyle olduğunu söyledi: “Bizim amacımız yerli otomobil üretmekten ziyade, bir otomobil markası oluşturmaktır. Yerli imkânlarla bir otomobil üretmek çok zor bir mesele değildir. Zaten birçok firma, tasarımı ve teknolojisi Türkiye’de geliştirilen, üretimi burada yapılan modeller geliştiriyor. Biz zor olana talibiz. Bu projeyle ilgili iş modelini oluşturmak, idari ve teknik şartnameleri hazırlamak için çalışmalarımız devam ediyor.”

Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles