Yerli nükleer ilaç üretimi için sözleşme imzalandı

Yerli nükleer ilaç üretimi için sözleşme imzalandı 1

Nükleer ilaçların yerli üretimini içeren protokol Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından dün imzalandı

Erişimi zor olan nükleer ilaçların yerli üretimi için hazırlanan protokol, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından imzalandı. Protokol ile sağlık sektöründe ithal yerine yerlileşmenin destekleneceğini belirten Albayrak, tesiste geliştirilecek yerli ilaçlarla önemli bir dönemin başlayacağını ifade etti.

Albayrak, “Bugün açılan tesiste kanser teşhisinde, beyin kan akışının görülmesinde, nörolojik hastalıkların ve lenf kanserinin tanısında, organik nakillerde organın vücut tarafından kabul edilip edilmediğinin anlaşılmasında, kan hücrelerinin tespiti ve izlenmesinde, lösemi tespiti ve kalp görüntülenmesinde kullanılan ilaçları artık Türkiye’de üreteceğiz. SANAEM’de ciddi bir yatırım ortaya konuldu. Tüm tesislerin yatırımı yaklaşık 100 milyon lirayı geçiyor” olduğunu söyledi.

TAEK bünyesindeki Proton Hızlandırıcısı tesisinde kanser teşhislerinde; beyin kan akışının görülmesi ve nörolojik hastalıkların tanısı, lenf kanserinin tanısı, organ nakillerinde organın vücut tarafından kabul edilip edilmediğinin anlaşılması, kan hücrelerinin izlenmesi, lösemi tespiti ve kalp görüntülemesi için kullanılan ilaçların üretimi gerçekleştirilecek.

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles