Yerli mini tank görücüye çıktı!

Yerli mini tank görücüye çıktı! 1

Yerli savunma sanayisine devlet dışında da özel firmalerin desteği sürüyor. Bir Türk firmai tarafından yerli imkanlarla üretilen mini tank SSM’ye (Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na) sunuldu.

  • NTV’nin haberine göre; Merkez Karatay ilçesindeki sanayi sitesindeki firma, terörle mücadelede zayiatın önüne geçebilecek robot sistemi üzerine çalışma başlattı. Firma, uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonunda bir metre yüksekliği ve 1,5 metre uzunluğunda paletli mini tank görünümündeki robot üretti. Görüntülü joystick kumanda paneli ile kontrol edilen ANKEBOT isimli araç, 8 saatlik aküsü, saatte 6 kilometre hız kapasitesiyle 100 kilogram yükü taşıyabiliyor.
  • Tehlikeli bölgelerin keşfinde güvenlik güçlerine katkı sağlaması amaçlanan araç, yetenek ve özellikleriyle savunma sanayisinin ilgisini çekmeyi başardı.
  • Yerli mini tank görücüye çıktı! 2
    Firmanın yönetim kurulu başkanı Bahattin Düzgün, yaptığı açıklamada, uzaktan kumanda sistemi üzerine çalıştıklarını söyleyerek. Türkiye’nin, yurt içi ve dışında yürüttüğü terör operasyonlarında kullanabileceği bir araç üretmek için çalışma başlattıklarını anlatan Düzgün, şöyle konuştu:
  • Yerli mini tank görücüye çıktı! 3
    “ANKEBOT’un birinci versiyonu bu. Kendi imkanlarımızla yaptık. Özel amaçla geliştirildi ve muharebeye müsait. Genelkurmay Başkanlığı ile de görüştük. Savunma Sanayii Müsteşarı buraya geldi ve robotu inceledi. Savunma Sanayii Müsteşarlığından haber bekliyoruz. ANKEBOT, güvenlik kurumlarımızın yöneticilerini etkilemeyi başardı. Savunma sanayisine kazandırabilir, bunu hedefliyoruz. Örnek modelini ortaya koyduk. Robot, bomba imha çalışmalarında, yangına müdahalede, sıcak çatışmalarda ve yaralıları taşımada aktif şekilde kullanılabilecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles