Yerli Mehmetçik Piyade Tüfeğinde son durum!

Yerli Mehmetçik Piyade Tüfeğinde son durum! 1

MPT (Mehmetçik Piyade Tüfeği), M16 tipi mekanizmanın kullanıldığı ve emniyet sistemini Türk tasarımcıların patentini aldıkları bir sistemle ürettiği bir piyade tüfeği.

40 uzman 2 yıl boyunca birbiriyle yarış halinde bulunan 3 ekipte yer almış ve bu çalışmanın sonunda ihraç edilme potansiyelini taşıyan bir silah ortaya çıkmıştır. Silah vuruş yüzdesi çok yüksek, muadillerine göre hafif ve kısa, son derece öldürücü, bünyesindeki NATO rail sayesinde her türlü ACOG, EOTech, dürbün ve aparatı kolaylıkla taşıyabilir.

MPT’nin 2014 yılı Ocak ayında [1] ve Mart ayında 200 adet pilot üretimin gerçekleştirildiği bilgisi medya ile paylaşıldı [2] ve aynı yıl Mayıs ayında ilk üretim 200 adet MPT ilk etapta TSK’ya teslim edilmiştir.[3] 2014 yılının Eylül ayında tüfeğin test aşaması tamamlanmış, TSK’ya teslim edilmeye başlanmıştır.[4] Tüfeğin, üretiminin tamamen MKEK tarafından yapılacağı açıklanmıştır.

İşte Yerli Mehmehçik Piyade Tüfeği!

One thought on “Yerli Mehmetçik Piyade Tüfeğinde son durum!

  1. Binlerce yıllık devlet ve ordu geleneğine sahip Milletimize yakışan sanayinin gerçekleştirilmesini izlemek her vatandaşımız gibi bana da gurur veriyor. Ne mutlu Türküm diyene!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles