‘Yerli Malı’ protokolü imzalandı!

‘Yerli Malı’ protokolü imzalandı! 1

turkey logo

Konya Ticaret Odası ve Makina Mühendisleri Odası arasında yerli malı belgesinin düzenlenmesi hakkında uzman incelemesi hizmeti işbirliği protokolü Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen törenle imzalandı.

Memleket.com.tr’nin haberine göre: Törene Ticaret odası Başkanı Selçuk Öztürk ve Makine Mühendisler Odası Başkanı Erdoğan Duransoy katıldı Törende konuşan Selçuk Öztürk, “Bu protokolü neden imzalıyoruz. 13 Eylül 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Yerli Malı Tebliği; 04.01.2002 tarih ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında fiyat avantajı uygulanacak mal alım ihalelerinde istekliler tarafından teklif edilen malın yerli malı olduğunun belirlenmesi ve belgelendirilmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektedir.

Bu tebliğ; sanayide üretimi yapılan makine ve ekipmana, tezgâh, cihaz, süreç, ünite veya donanımlara Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen Yerli Malı Belgesi için gerekli olan kontrol ve ekspertizlik işlerinin yukarıda ifade ettiğim yerli malı tebliğine uygun olarak yapılmasını kapsamaktadır. Söz konusu Tebliğin 6. maddesine göre Yerli Malı belgesi, üreticinin kayıtlı olduğu TOBB veya TESK’e bağlı oda/borsa tarafından verilmektedir.

Tebliğ yayınlanmadan öncede bu belge zaten Odamız tarafından veriliyordu. Bu belgeyi yine biz vereceğiz. Ancak tebliğ yayınlandıktan sonra tebliğ gereği kullanılan ürünün yerli malı olup olmadığını konusunda uzman kişiler tarafından, yani uzman tarafından tespiti istendiğinden dolayı böyle bir çalışma yapacağız”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles