Yerli kredi kartı ve ödeme sistemi TROY kullanılmaya başlandı!

Yerli kredi kartı ve ödeme sistemi TROY kullanılmaya başlandı! 1

Türkiye’nin hemen her alanda kendini gösterdiği yerli hamlesi tüm hızı ile sürüyor, sırada kredi kartları var…

Geçen sene tanıtımı yapılan Türkiye’nin ilk milli ödeme sistemi TROY, kullanıma sunuldu. TROY ile birlikte Türkiye kartlı ödeme sistemlerinde yeni bir dönem başladı. Türkiye, kendi ödeme yöntemini hayata geçirdi ve TROY logosu banka kartlarının ve kredi kartlarının sağ alt köşesinde yerini aldı.

1 Nisan 2016 tarihi itibariyle kullanıma hazır hale gelen TROY’un ilk işlemi, düzenlenen lansman toplantısında üzerinde TROY yazan kutlama pastasının ödemesinin TROY logolu kartla BKM Genel Müdürü Soner Canko tarafından gerçekleştirilmesiyle oldu.

TROY ADI NERDEN GELİYOR?

Canko, yaptığı konuşmada, TROY’un arkasında bankacılıktaki bilgi birikimi, deneyimi ve teknolojisi ile Türkiye’nin olduğunu söyleyerek, “Bu yüzden adımız ‘Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’nden geliyor. Türkiye’nin ‘TR’si, ödemenin ‘O’su ve ‘Yöntemi’nin ‘Y’sinden oluşan kısaltmayla ona ‘TROY’ adını verdik” dedi.

Türkiye’deki tüm POS, ATM ve e-ticaret sitelerinin 1 Nisan 2016 itibarıyla TROY logolu kartlarla işlem yapmaya hazır hale geldiği bilgisini veren Canko, çok yakında cüzdanlarda da TROY logolu kartları görmeye başlanılacağını söyleyerek.

YURT DIŞI VE İNTERNET DAHİL HER YERDE KULLANILACAK MI?

Canko, TROY’un evlerde, işyerlerinde ve tüm alışverişlerde kullanılabileceğine işaret ederek, “İster POS, ister ATM, ister internet üzerinden alışveriş yapın, ödeme yaparken ya da ödeme alırken işleminiz güvenli, hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek. Üstelik Türkiye’ye özel olacak, Türkiye kazanacak” değerlendirmesini yaptı.

“TROY’un gelecek dönemde ihracını düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Soner Canko, 30 Eylül 2015 tarihindne bu yana Avrupa’da 6 ülkede TROY’u söylediğını ve gelecek dönemde know-how ihracatının özellikle Afrika başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelere olabileceğini ifade etti.

Kaynak: Hürriyet

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x