Yerli kömür ile gelen güzellik!

Yerli kömür ile gelen güzellik! 1

Türkiye’nin üretimine başlayacağı yerli kömür ile beraber ilginç ve sevindirici gelişmelerde beraberinde geldi.

Habertürk’ün haberine göre; Enerji Kongresi kapsamında düzenlenen fuarda firmalar ürün ve projelerini tanıttı. Bunlardan en ilginci Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın da ziyaret edip demo ürünlerini ziyaretçilere hediye ettiği Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) standı oldu. Stantta çalışmaları yaklaşık 3 yıldır devam eden kömürün artığı denebilecek ‘leonardit’’ malzemesinden üretilen kozmetik ürünleri ilgi çekti. Konuyla ilgili bilgi veren TKİ Proje Tesis Müdürü Şahika Yürek, ‘Hümas’ markalı organik toprak düzenleyici hammaddesini kullanarak şampuandan tüy dökücü kreme, cilt maskesinden nemlendiriciye kadar pek çok farklı kozmetik ürünü ürettiklerini, bu ürünlerin patent sürecinin işlediğini, 1 yıl içerisinde piyasada olmasını öngördüklerini söyledi.

Halihazırda ithal edilen toprak düzenleyici ürünün ithaliyle yerlisi arasında neredeyse 60 katı aşkın fiyat farkı oluştuğunu kaydeden Yürek, bu hammaddenin yerlisinin kullanılmasıyla kozmetik ürünlerinin de ucuza üretilebildiğini kaydetti.

KALİTELİ VE UCUZ

Yürek, yerli kömüre teşvik verilme planlarının bu anlamda kendilerini de teşvik ettiğini kaydetti. Bir başka deyişle yerli kömüre teşvik halihazırda bile maliyeti düşük olan kömürden üretilen doğal kozmetiğin daha da ucuzlamasını ve ağırlıklı ithalata bağlı olan kozmetikte ithalatın düşmesini beraberinde getirecek.

SAĞLIKTA DA İŞE YARACAK

Bundan sonra ne yapılabileceğine ilişkin de bilgi veren Yürek, kozmetiğin yanında sağlık ürünlerinin de üretilebileceğini dile getirdi. “Şu an yara kremleriyle bir nevi sağlık alanına da girmiş olduk” diyen Yürek, ağırlıklı cilt hastalıkları olmak üzere sağlık alanında yeni ürünler üzerinde de çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles