Yerli “insansız hava araçlarımıza” yurtdışından talep var!

Yerli "insansız hava araçlarımıza" yurtdışından talep var! 1

Yerli insansız hava araçlarımızı artık üretmekle kalmıyoruz ihraç etmeye de başlıyoruz.

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk havacılık sektöründeki İHA’ların, sahip olduğu akıllı otonomi kabiliyetleri ve otomatik uçuş kontrol sistemleri ile dünyanın en gelişmiş ve modern İHA’ları olduğunu söyleyerek.

Türkiye’nin, savunma sanayisindeki birçok ürününü yapar hale geldiğini belirten Bayraktar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terörle mücadelede dünyada aktif olarak İHA’ları en çok kullanan ordulardan biri olduğunu, gerek kara kuvvetleri gerekse hava kuvvetlerinin İHA’ları başarılı bir şekilde hem yurt içi hem de yurt dışı operasyonlarda kullandığını söyledi.

Yerli "insansız hava araçlarımıza" yurtdışından talep var! 2

“Biz konuşurken onlarcası sınırlarımızı ve ülkemizi koruyor”

Selçuk Bayraktar, “İnsansız hava aracımız olan Bayraktar, bugün itibarıyla 15 bin saatin üzerinde uçuş gerçekleştirdi. Bunların kimisi iç güvenlikte kimisi de dış güvenlik görevlerinde kullanıldı. Biz konuşurken şu an onlarcası havada sınırlarımızı ve ülkemizi korumaya devam ediyor.” olduğunu söyledi.

Yerli "insansız hava araçlarımıza" yurtdışından talep var! 3

İHA’ların dışarı satılması ile ilgili şu anda 5 ülkeden talep olduğunu belirten Bayraktar, “Biz İHA’ları ancak devlet kontrolünde ihraç edebiliyoruz. Mini insansız hava aracımız Bayraktar, Türkiye’nin yurt dışına ilk ihraç ettiği insansız hava aracı sistemi. İnşallah taktik boyutta olan büyük İHA’mızın da yakın zamanda ihracatı gerçekleşecek.” dedi.

“İHA’ların sürekli yenisi, iyisi çıkıyor. Bu yarıştan kopmamak için Baykar olarak bu alana odakladık. Odağımızı sadece bu alana sabitleştirerek en iyisini yapmaya devam etmek istiyoruz.” ifadelerini kullanan Bayraktar, Türkiye’nin dünyada İHA’sını tasarlayıp milli akıllı mühimmatını özgün bir şekilde yapabilen 6 ülkeden biri olduğunu söyleyerek.

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/yerli-uretim-ihalara-5-ulkeden-talep-var-313470.html

EDİTÖRÜN YORUMU

Eskiden yabancıların yaptığı teknolojilere bakıp olduğunu söylediğimiz bi cümle var, klişe haline gelen: “adamlar yapmış agaa” 🙂 bu cümleyi artık kendi savunma sanayimiz içinde kurabilmek oldukça sevindirici. Lakin bu cümleyi hala kuramadığımız benim önemsediğim bir alan var, oda “sinema”. Maalesef hala Hollywood kalitesinde filmler çekemiyoruz, hala onların yaptığı filmlere “adamlar yapmış agaa” diye bakıyoruz. Allah’tan Diriliş Ertuğrul gibi son dönem kaliteli dizileri çıktı da en azından dizi tarafından kaliteli orjinal işler çıkartabiliyoruz. Darısı sinemamızın başına…

One thought on “Yerli “insansız hava araçlarımıza” yurtdışından talep var!

  1. Turkler yapar araplar bakar onnemli olan etrafimizdaki olkeleri turkiyenin silahlarini satmak ve doviz kazanmasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles