Yerli insansız hava aracı ANKA’da son durum!

Yerli insansız hava aracı ANKA'da son durum! 1

Tamamen yerli imkanlarla üretilen insansız hava aracımız Anka, teknik özellikleri ile göz dolduruyor!

Gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirilmekte olan ANKA Sistemi, söz konusu görevleri yerine getirmek amacıyla aşağıdaki faydalı yükleri taşımakta:

-Elektro Optik Gündüz Kamera,

-Kızılötesi,

-Lazer Mesafe Bulucu,

-Lazer İşaretleyici ve Spotter Faydalı Yükü,

-AR/MTI-ISAR Faydalı Yükü.

Tümüyle kompozit yapıda tasarlanan hava aracı; mono blok gövde, sökülebilir kanat ve V-kuyruk ile katlanabilir iniş takımı, yedeklemeli kontrol yüzeyleri, ekipman bölmeleri, servis kapakları gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Yapıda kompozit ya da gereken yerlerde metal bileşenler, omurga, çerçeve, sehpalar yer almaktadır. Arkadan itişli, piston-pervaneli tipli motor ile takatlandırılan platformda, gövde içi yakıt sistemi; kanat hücum kenarları, pervane ve diğer çeşitli ekipmanlarda buz önleme/giderme sistemleri; cihazların ısıtma/soğutma ihtiyaçlarına göre çevresel koşullandırma sistemleri gibi çeşitli alt sistemler yer almaktadır.

Bunların yanı sıra, uçuş kontrol bilgisayarına bağlı çeşitli uçuş algılayıcıları (pilot-statik sensör, EGI (entegre GPS/INS), hareket/sıcaklık/basınç algılayıcılar, vs.), hareketlendiriciler, haberleşme ve tanıtma sistemleri, görev kontrol, kayıt ve izleme sistemleri, ara yüz üniteleri, kontrol üniteleri gibi aviyonik birimler bulunmaktadır.

ANKA’DA SON DURUM (2015)


Almanya’dan alınan motoru dışında tamamıyla Türk yapımı olan İnsansız Hava Aracı ANKA için TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEİ) motor çalışmalarına başladı. Havacılık ve askeri standartlara uygun olarak geliştirilecek motorun kalifikasyonu ve sertifikasyonu, testler dahil 48 ayda tamamlanacak.

Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından İnsansız Hava Aracı ANKA, yüzde 100 yerli üretim olacak.

Yerli insansız hava aracı Anka’nın ihtayaca göre belirlenen oranlarda seri üretimine başlanmış olup, yeni modelleri halen gelişritilmeye devam edilmektedir.

[mks_button size=”large” title=”Yerli insansız hava aracına yerli füze taktık! (Bayraktar 2’ye Umtas)” style=”squared” url=”https://www.yerliteknoloji.net/yerli-insansiz-hava-aracina-yerli-fuze-taktik-bayraktar-2ye-umtas.html” target=”_self” bg_color=”#ff6600″ txt_color=”#ffffff” icon=”fa-arrow-circle-right” icon_type=”fa”]

Teknik Özellikler
ANKA sistemi temel performans parametreleri aşağıda açıklanmaktadır:
Servis irtifası: 30,000ft (ASL)
Havada Kalış Süresi: 24 saat
Normal Seyir Hızı: >75 kts
Çevre şartları: 15kts yan rüzgar, 20 kts baş rüzgarı, sıcaklık, nem, yağmur ve buzlanma limitleri, MIL-HDBK-310 ile tanımlanmıştır.

İşte Türk Silahlı Kuvvetlerinin göz bebeği olan Anka!

7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
memduh

NİJERYA ÇİNDEN CH3 SİLAHLI İH ALMIŞ BOKO HARAMA KARŞI KULANIYORMUŞ BOKO HARAM YERLE BİR…ABD, AFGANİSTANDA SİLAHLI İHALAR İLE TALİBANI YERLE BİR ETTİ. TALİBAN MİLİTANLARI ARTIK MAĞARALARDAN ÇIKAMIYOR… PAKİSTAN SİLAHLI İHA YAPMIŞ, ENVANTERE ALMIŞ, HATTA BAŞARILI BİR ŞEKİLDE OPERASYONDA KULLANMIŞ, İSMİ BURAK.. SUDİ ARABİSTAN VE MISIR BİLE SİLAHLI İNSANSIZ HAVA ARACI KULLANIYOR BİZ HALEN ONLARCA ŞEHİT GELDİĞİ HALDE BİR SİLAHLI İNSANSIZ HAVA ARACI YAPAMADIK YAZIKLAR OLSUN HEPİMİZE

kenan

PKK yı KIRSALDA YOK ETMENİN TEK YOLU::: SİLAHLI İNSANSIZ HAVA ARACI. . . Durmadan o bölgelerde uçuracaksın ki, teröristi gördüğü yerde GÖMSÜN. . ACİLEN SİLAHLI İNSANSIZ HAVA ARACI YAPMAMIZ LAZIM AMERİKANIN YAPTIĞI GİBİ, AFGANİSTANDA VE PAKİSTANDA İNSANSIZ HAVA ARAÇLARIYLA TALİBAN GİBİ 100 BİN MİLTANI OLAN ÖRGÜTÜ YERLE BİR ETTİ. . . BİZİMDE ACİLEN SİLAHLI İNSANSIZ HAVA ARACI YAPMAMIZ LAZIM. BU DEVLET NEDEN YAPMIYOR. GEREKİRSE YEMİYELİM İÇMİYELİM AMA SİLAHLI İNSANSIZ HAVARACI YAPALIM OZAMAN, PKK KORKUDAN DAĞLARDA GEZEMEZ. ELİNİ KOLUNU SALLIYARAK MAYIN DÖŞİYEMEZ ve BU KADAR DA ŞEHİT OLMAZ. . . SİLAHLI İNSANSIZ HAVA ARACI OLSA BUNLAR BIRAKIN KARAKOLA SALDIRMAYI KORKUDAN DAĞDA… Read more »

Fatih

Çıldıracağım yav nasıl motor üretemiyoruz. O kadar araba, kamyon, uçak, motosiklet, jet uçağı bunların hepsinin bakımını yapmıyor muyuz, motor bakımı için yurt dışından servis mi getiriyoruz. Bakın aynısını yapın işte en kötüsü bu olur. Hayret ya!

ayvazakkus

Acil silahli si yapılması lazim

Social profiles
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x