Yerli imkanlar ile çamurdan elektrik üretimi başlıyor!

Yerli imkanlar ile çamurdan elektrik üretimi başlıyor! 1

Yerli üretim konusuna her adımda adım atan Türkiye, inanılmaz bir hız ile yerli üretime devam ediyor.

Anadolu ajansı’nın haberine göre; Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen elektrik üreten yerli çamur yakma tesisi inşaatı artık bitmek üzere. Tesiste 100 ton çamur günlük olarak yakılacak ve günde ortalama 2,5 megavat elektrik üretilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yazılı açıklamasında, “Doğu Atıksu Arıtma Tesisi’nde temeli atılan ve yaklaşık 70 milyon liralık yatırımla yapılan tesisin ürettiği elektrikle 10 yıl gibi bir sürede kendini amorti edeceğini” belirtti.

Bursa’nın daha yaşanabilir bir kent olması ve yeniden “yeşil Bursa” olarak anılması için çevre yatırımlarına büyük önem verdiklerini ifade eden Altepe, “Arıtma tesisi atığı olan çamurların bertaraf edilmesi gerekiyor. Bu, uzun yıllardır büyük bir sorundu. Çamurlar üretiliyor fakat bu çamurlar bertaraf edilemiyordu. Şimdi artık bu çamuru ürettiğimiz yerde direkt olarak yakıp yok edebiliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Altepe, yaptıkları araştırmaların sonunda örneklerini Amerika ve Almanya’da gördükleri bu tesisi kentte yapmaya karar verdiklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Son teknolojik metotları kullanarak yerli üretimle kentimize kazandırdığımız tesisi yeni yıla girerken çalıştırmak istiyoruz. Günlük 400 ton sıvı çamur, sıkıştırıldıktan sonra 100 tona düşürülüp, bu tesislerde yakılacak. Akışkan yataklı kazanlarda ilk etapta sistemi çalıştırmak için doğalgaz kullanılacak. Doğalgazla başlayıp kazan, 850 dereceye kadar yükselecek. Bu dereceden sonra sistem, normal rejime giriyor. Proses çalışıyor ve bundan sonra 3 bin 600 cal olan çamur, aynı bir kömür gibi yanmaya başlıyor. İçeriye üflenen 600 derecelik hava ile kendi kendini yakıyor. Burada çamur, kendi kalorisiyle yanıyor ve saatlerce, günlerce aylarca bu yanma devam edebiliyor. Kazanın sıcaklığı direkt eşanjörlere verilerek buhar üretiliyor. Atık ısıda üretilen buhar, burada tribünlere giderek elektrik enerjisine dönüşüyor. Sonuç olarak günde 2,5 megavat elektrik üretiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles