Yerli ilaç üretimine “yerli kanser ilacı” ile başlıyoruz!

Yerli ilaç üretimine "yerli kanser ilacı" ile başlıyoruz! 1

kanser-ilaci

Türkiye’nin en çok çektiği hastalıklardan biri olan kanser, çaresizliği gibi maddi olarak da pahalı bir hastalık. Bu duruma bir nebze olsun çözüm geliyor.

Ankara Sincan’daki Organize Sanayi Bölgesi’nde 90 milyon liralık yatırımla kurulacak yerli ilaç üretim tesisi, hem kanser hastalarının ilaca ulaşımına hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacak.

Kanserli hastaların ilaca ulaşımını kolaylaştıracak, katma değeri yüksek ürün gruplarının üretimini artıracak tesis için Sincan’daki Ankara Sanayi Odası 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 5 bin 264 metrekarelik alan kullanılacak. Tesiste, ilaç etken maddesi değil etken maddelerden hareketle değişik prosesler kullanılarak oral ve enjeksiyon olmak üzere iki formda hücre gelişimini büyüme safhasında durdurmaya çalışan ilaç üretilecek. Fabrika koşulları ulusal ve uluslararası kılavuzlara ve direktiflere uygun şekilde oluşturulacak.

Üretim, minimum insan gücü ve temasıyla maksimum makine gücüyle otomatik bir süreçte gerçekleştirilecek. Tesiste, yılda 1 milyon enjeksiyon, 90 milyon tablet, 10 milyon kapsül ilaç üretilmesi planlanıyor. İnşaat işlemlerinde yaklaşık 70, işletme aşamasında 103 kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Temmuz ayının başında da Onko Koçsel İlaçları, 100 milyon avro yatırımla Türkiye’de bulunmayan kanser ilaçlarının üretimi için fabrika kurmuştu.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x