Yerli Hyperloop geliyor! Oda ney derseniz haberimize buyrun

Yerli Hyperloop geliyor! Oda ney derseniz haberimize buyrun 1

Amerikan uzay firmai SpaceX tarafından tasarlanan ve geliştirme aşamasında olan süper hızlı 5.nesil taşıma sistemi Hyperloop projesine Türkiye’de katıldı.

Bu projenin gelişmesi ve geliştirilmesi, gençleri de teşvik amacıyla 29-30 Ocak tarihleri arasında düzenlenen  “SpaceX Design Weekend” adlı bir yarışmada öğrenciler projeleri ile jürinin karşısına çıktı. Zorlu Holding’in desteklediği  İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri, dünya çapında 1200 ekibin katıldığı yarışmada 124 proje arasına girdi.

İTÜ Sci-X Hyperloop Pod Tasarım Ekibi, Houston Texas’ta gerçekleşen ‘SpaceX Hyperloop Pod Competition Weekend’de projelerinin detayını dünyanın önde gelen bilim insanlarına söyledi. Toplu taşımacılığın hızını ve emniyetini değiştiren ‘Hyperloop’ gerçekleşirse yolcular bugün kara yolu ile ortalama 5 saat süren İstanbul ile Ankara arası kadar bir mesafeyi 25 dakikada alabilecekler. Proje hayata geçerse hava, deniz, kara ve demir yollarının ardından ‘beşinci ulaşım şekli’ olacak.

hyperloop-itu

Eğer bu proje gerçek olursa ve tren gibi, metro gibi tüm dünyada kullanılan bir sistem haline gelirse, örneğin hızlı trenle ortalama 4-5 saat süren İstanbul-Ankara arası yolculuk süresi sadece ve sadece 25 dakikaya düşecek. Buda projenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca Hyperloop taşıma sistemi hızlı olduğu kadar güvenli de. Borular içerisinde yerleştirilen araç, basınçla fırlatılıyor ve inanılmaz hızlara ulaşıyor. Bu sayede güven ve hız bir arada bulunurken zamandan inanılmaz tasarruf sağlanıyır.

İlk olarak 2013 yılında tanıtılan sistem hala geliştirilme aşamasında ve hız, güvenlik, teknik detaylar konusunda çalışmalar sürüyor. Yeni nesil ulaşım sistemine Türkiye’nin yabancı kalmayıp hemen bir şeyler yapmaya başlaması oldukça sevindirici  bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles