Yerli Hisar füzesi başarıyla test edildi!

Yerli Hisar füzesi başarıyla test edildi! 1

Milli savunmanın yerlileştirme hamlesi son hızıyla devam ediyor. Yerli hava savunma füze sistemi HİSAR, başarıyla test edildi.

HİSAR Füze sistemleri; limanların, tesislerin, askeri üslerin ve birliklerin, havadan gelebilecek tehditlere karşı geliştirilmiş yerli bir hava savunma füze sistemi. HİSAR, havadan karaya atılan füzelere, insansız hava araçlarına, uçaklara, seyir füzelerine karşı koymak amacıyla geliştirildi.

HİSAR hava savunma füze sistemi 2 farklı model olarak tasarlandı:

HİSAR-A: Alçak irtifa füze savunma sistemi. Menzili azami 15 kilometre.

HİSAR-O: Orta irtifa füze savunma sistemi. Etkili menzili azami 25 km.

Yeni testi başarıyla tamamlanan HİSAR-A ilk kez dikey olarak ateşlendi ve işaretlenen hedefi tam isabetle vurmayı başardı. Bu yerli savunma sistemlerinin gelişmesi açısından çok önemli bir gelişme.

HİSAR-A alçak menzil füze savunma sisteminin 2021, HİSAR-O orta irtifa savunma sisteminin ise 2022 de Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi planlanıyor.

Şu ana kadar bir aksilik olmadan ilerlenen proje, ilerleyen zamanlarda Türkiye’nin s-400 gibi çok gelişkin bir hava savunma sistemini kendi çabalarıyla yerli olarak üretilmesinin ilk adımları olarak görülüyor. Eğer Rusra ile S-400, S-500 ortak üretimi sağlanabilirse, Türkiye bu önemli sistemleri kendi tasarlayıp müttefik ülkelere zamanla ihraç edecek duruma gelebilecektir.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x