Yerli havan tespit radarımız SERHAT! Detaylı inceleme

Yerli havan tespit radarımız SERHAT! Detaylı inceleme 1

Donanımhaber tarafından çekilen video ile yerli havan tespit radarımız SERHAT detaylıca tanıtıldı.

Yapılan habere göre;

Havan kullanımı genellikle düşmanla göğüs göğüse çatışmak yerine hedef olmadan zaiyat verdirmek için gerçekleştiriliyor.

Yani bir engelin veya bir tepenin arkasından, hedef alınan unsurlara görüntü vermeksizin atış gerçekleştirilebiliyor. Bunun yanı sıra havan atışları genellikle düzeltmeli olarak yapılıyor. Yani ilk atış yüksek ihtimalle hedefi vuramıyor, mühimmatın düştüğü yere göre düzeltmeler yapılarak diğer atışlarla hedefler vurulmaya çalışılıyor. ASELSAN’da bu durumu göz önünde bulundurarak görüntü vermeden havan atışı gerçekleştiren düşman unsurlara karşı SERHAT havan tespit radarını üretti.

Serhat havan tespit radarı, düşman tarafından atılan havanı atıldığı anda havan atışı gerçekleştirildiğını kullanıcıya bildirerek alarm veriyor. Atılan havanın nereye düşeceğini de hesaplayıp bildiren SERHAT, böylece kullanıcının havanın düşeceği yerdenayrılmasını sağlıyor. Hemen ardından atışın gerçekleştirildiğı yeri de hesaplayıp kullanıcıya aktaran SERHAT, bu özelliği ile kritik bir önem taşıyor. Serhat olmadığı takdirde havanın nereden atıldığı tespit edilemeyeceği için diğer atışlara da maruz kalınacakken, SERHAT ilk atıştan sonra atışın gerçekleştirildiğı noktayı kullanıcıya bildirdiği için karşı atış ile düşman etkisiz hale getirebiliyor.

Yerli havan tespit radarımız SERHAT! Detaylı inceleme 2

 Özellikle terörle mücadele edilen bölgelerdeki kritik karakollara yapılan havan saldırılarında zaiyat verilmesinin önüne geçebilecek olan SERHAT, aynı zamanda Suriye sınırında aktif olarak görev yapıyor. Suriye sınırının öteki tarafından Türk yerleşim yerlerine atılan havanları tespit etmek için görev yapan SERHAT, tespitin ardından verdiği koordinatlar ile hedefe misliyle karşılık verilmesine olanak sağlıyor.

SERHAT hem tripod üzerinde hem de araca monteli bir şekilde görev icra edebiliyor. 360 derece tarama kapasitesine sahip olan SERHAT, aynı zamanda belirlenen tek bir açıda da görev yapabiliyor.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles