Yerli hava savunma sistemimiz ile Korkut’maya geliyoruz!

Yerli hava savunma sistemimiz ile Korkut'maya geliyoruz! 1

Milli imkanlarla Türkiye’de üretilen yerli hava savunma sistemi Korkut, son testlerden de başarıyla geçti. 

2010 yılında Türkiye’nin en büyük milli savunma firmai ASELSAN önderliğinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen Kundağı Motorlu Hava Savunma Sistemi Korkut, en önemli test olan havada hareket halinde olan uçağı vurma işlemini başarıyla geçti.

Korkut kod adlı hava savunma sistemi, ASELSAN tarafından geliştirildi. Atış sistemi ise bir diğer yerli savunma devi MKE tarafından gerçekleştirildi. Korkut, alçak ve orta irtifa da seyir eden hareket halinde ki uçan cisimleri ve menziline giren durağan hedefleri başarıyla vurabiliyor. Korkut, 2 adet havada da parçalanabilen 35mm top atış mekanizmasına sahip. Ayrıca dakika da 1100 mermi atabiliyor. Korkutun etkili menzili 4 kilometre.

Korkut seri üretime geçecek mi?

En önemli testlerden alnının akıyla çıkan yerli hava savunma sistemi, yine ASELSAN tarafından sağlanacak Silah Sistemi Aracı ve Komuta Kontrol Araçlarının Korkut’a entegre edilmesinden sonra seri üretime geçilecek. Üretim için henüz net bir tarih yok ancak Türkiye milli savunmaya verdiği önem ile dünyada en büyük teknolojik ordulardan biri olma yolunda çok gelişmiş ülkelerden hiç de geri kalmıyor.

İşte Korkut silahımız! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles