Yerli Haberleşme Anten Sistemi Başarıyla Test Edildi!

Yerli Haberleşme Anten Sistemi Başarıyla Test Edildi! 1

ASELSAN’ın deniz platformları için geliştirdiği yerli ve özgün uydu iletişim sistemleri, Akdeniz ve Ege sularındaki testlerden başarıyla geçerek kullanılmaya başladı.

Habertürk’ün haberine göre; Uydu iletişim sistemleri, her türlü deniz koşulunda, yüzer/dalar unsurların bağlı bulundukları harekat/komuta merkezleriyle taktik sahadaki komutanların harekat gereksinimlerini karşılamak için emniyetli ve süratli ses, görüntü ve veri iletişim kabiliyeti sunuyor.

ASELSAN, deniz platformlarının uydu iletişim gereksinimleri için bir takım proje yürütüyor.

Bu projelerden birini Kılıç Sınıfı Hücumbotlara Askeri Uydu Muhabere Sistemi Temini (KASUMSİS) Projesi oluşturuyor.

KASUMSİS Projesi kapsamında teslim edilen X-Bant Anten Sistemi tasarımına ASELSAN öz kaynaklı proje olarak başlandı. Hemen sonra Türkiye’de ilk yerli ve özgün 1 metre 3 eksen Stabilize X-Bant Uydu Iletişim Anten Sistemi tasarım çalışmalarına devam edildi. İlerleyen aşamada Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN içinde ortalama 38 milyon dolar bedelli KASUMSİS Projesi sözleşmesi imzalandı.

DENİZKURDU TATBİKATI’NDA TAM NOT ALDI

Yerli ve özgün olarak tasarlanan öteki uydu iletişim birimleriyle oluşturulan KASUMSİS X-Bant Uydu Iletişim Sistemi Kalifikasyon ve Yapınak Testleri, SSB ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı katılımıyla nisan ayında başarı göstermiş şekilde tamamlandı.

Sonrasında ilk KASUMSİS X-Bant Uydu Iletişim Sistemi, TCG Meltem üstüne entegre edilerek Akdeniz ve Ege sularındaki liman kabul ve seyir kabul testlerinden başarıyla geçti ve “birinci geçici kabul” geçekleştirildi.

Sistem mayıs ayındaki Denizkurdu 2019 Tatbikatı’nda ilk kez Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafınca etken olarak kullanıldı ve tam not aldı. KASUMSİS X-Bant Uydu Iletişim Sistemi yardımıyla Kılıç sınıfı hücumbotlar uydu kapsama alanındaki her türlü deniz şartında IP tabanlı, kesintisiz ve güvenli iletişim kabiliyetine haiz oldu.

ASELSAN, KASUMSİS Projesi’nde geliştirilen 1 metre antenin yanı sıra Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ilişik çeşitli büyüklükteki vapur platformlarının x-bant uydu haberleşme ihtiyacının karşılanması amacıyla 3 eksende stabilize 1,5 metre/1,8 metre X-Bant Vapur Uydu Iletişim Kural ve Anten Sistemi projeleri yürütüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles